Evde Manikür Rehberi

Evde manikür nasıl yapılır? Püf noktalarıyla, adım adım manikürü anlatıyoruz.

Kabul edelim: El bakımının mevsimi yok. Nitekim kışın elleriniz biraz daha fazla ilgi isteyebiliyor. Soğuk hava ellerin özelikle üstünü kurutuyor ve önlem alınmazsa çatlamalara bile sebep olabiliyor. Bu olumsuz durumdan tırnaklarınız da nasibini alıyor. Tırnak etleriniz ve kütikülleriniz kuruyarak kötü bir görüntüye yol açıyor. Sürekli nemlendirmenin yanı sıra, düzenli bir manikür rutini oturtmanız kışın olmazsa olmazlarından. 

Tırnakların ortalama uzama boyuna paralel olarak, genellikle iki haftada bir tekrarlanması önerilen manikürü hep bir güzellik merkezinde ya da kuaförde yaptırmanıza gerek yok. Bu işlemi evde de, kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Denemekten zarar gelmez!

Evde manikürün avantajları neler?

 • Evde manikür çok daha hesaplıdır. 
 • Evde manikürde, manikür malzemeleriniz size özeldir; mikrop kapma olasılığınızı azaltırsınız. 
 • Evde, bekleme ya da randevu sırası yoktur… İstediğiniz zaman, evinizin konforunda manikür yapabilirsiniz.

Evde Manikür Malzemeleri Neler Olmalı?

 • Tırnak makası
 • Törpü (tercihen üç ya da dört taraflı, sünger)
 • Kase
 • Tercihe göre badem ya da lavanta yağı 
 • Ahşap manikür çubuğu 
 • Manikür makası 
 • Nemlendirici krem
 • Oje bazı
 • Oje 

Adım Adım Evde Manikür: Nasıl Yapılır?

Gelelim evde manikürün yapılışına…

1. Tırnaklarınızı kesin ve törpüyle şekillendirin. 

Tırnaklarınızı çok dipten olmayacak şekilde kesin. Akabinde, arzu ettiğiniz şekilde törpüleyin. Oval, kare ya da badem şekiller verebilirsiniz. Cam, metal ya da sünger törpü kullanabilirsiniz. Eğer dört ya da üç yüzeyli sünger bir törpü kullanıyorsanız, bir tarafı muhakkak yumuşaktır; tırnağın üzerindeki eski ojeden ya da havasızlıktan kaynaklanan renk dalgalanmalarını ve pürüzleri girerir. O kısımla tırnaklarınızın üstünü pürüzsüzleştirerek törpüleme işlemini bitirebilirsiniz. 

2. Manikür suyunuzu hazırlayın. 

Kütiküllerinizi yumuşatmak için ellerinizi sıcak suya batırma vakti. Ellerinizin sığacağı kase sıcak suya, ekstra yumuşaklık için bir-iki damla badem ya da lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Tırnaklarınızdaki renk dalgalanmalarını iyice gidermek ve olası bakterileri minimalize etmek için limon damlatınız. Sırayla ellerinizi daldırın.

3. Ahşap çubukla tırnaklarınızı geriye itin.

Yumuşayarak hassaslaşan tırnak etlerinize metal bir çubuk ya da törpüyle riske sokmayın. Tırnak etlerinizi kesmekse aklınızdan bile geçmesin; bu işlem hem mikroplara davetiye çıkarır (tırnak etleriniz ellerinizi bakterilerden korumak üzere var; onları yok etmek de ne demek?) hem de yeterince iyi kontrol sağlayamama ihtimalinde ellerinizde yersiz kesiklere yol açabilir. Diğer taraftan kesilmeleri durumunda uzamaya devam edecekler. Böyle bir hafıza oluşturmaya gerek yok. Metal versiyonlardan çok daha kibar olan ahşap çubuklarla tırnak etlerinizi geriye itin; eğer etleriniz çok fazlaysa bir manikür makasıyla fazlalıkları dikkatlice kesebilirsiniz. 

4. Ellerinizi nemlendirin

Yağ değil, su bazlı bir nemlendiriciyle ellerinizi nemlendirin. Yağlı ürünler ojenin tutunmasına engel olur. 

5. Oje bazı uygulayın

Yukarıda, ojeden kaynaklanan renk farklılıkları dedik… Oje bazı bir ojey ve tırnak arasında bir kalkan oluşturarak bunu önlemene yardımcı olabilir. 

6. Dilediğiniz ojeyi sürün!


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >