Oscar Ödül Töreni: Geçmişten Günümüze En İyi Kırmızı Halı Elbiseleri

Geçmişten günümüze Oscar kırmızı halı stillerini hatırlıyoruz.

Oscar, diğer adıyla Akademi Ödülleri, Töreni’nde her ne kadar yılın en iyi filmlerinin ve en başarılı oyuncularını konuşsak da, bu tören stil anlamında gözlerin yıldızlara en çok kenetlendiği dakikalara ev sahipliği yapıyor.  Tarihi 1928’e uzanan Oscar Ödül Töreni (hatta William A. Wellman'ın yönettiği "Kanatlar" en iyi film seçilmişti), 92 yıldır merakla bekleniyor... 2020 töreninde kırmızı halıda yürüyen yıldızların stiline burada değindik. Şimdiyse zamanda kısa bir yolculuğa çıkarak Oscar tarihinde, şıklık anlamında en çok beğenilen isimler hatırlayacağız. 

Oscar’dan bahsediyorsak, konumuz aslında Hollywood yıldızları demektir. Audrey Hepburn, Joan Collins, Debbie Reynolds, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Barbra Streisand, Farrah Fawcett, Debbie Allen ve dahası...

1955’te The Country Girl’deki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Grace Kelly’nin zarafeti, hatırlamaya değer. 

1970’lerin yeteneği ve saçlarıyla öne çıkan ismi Farrah Fawcett, 1978 Oscar Töreni’nde dönemin disko ruhuna elegan bir şekilde, altın rengi elbisesi ve kabarık saçlarıyla ayak uydurdu. 

Oscar tarihinin belki de en şık ismi, törene 1982 yılında teşrif ediyor: Debbie Allen, 80’le modasını (vatkalar, vatkalar, vatkalar...) bir prenses gibi yorumladı. Liladan ve inciden rol çalan ışıltılı ve boğazlı elbisesine, tepede topladığı mohawk topuzu eşlik ediyor. 1988 törenindense, Daryl Hannah’nın hem çekici hem de kadınsı güzelliğini unutulmazlar arasına giriyor. İnce askılı altın işlemeli elbisesini dirsek hizasındaki beyaz eldivenleriyle kombinleyen Hannah, sapsarı saçlarında ışıldayan Hollywood dalgalarını kullanıyor. 

90’lardayız. Wionna Ryder, her zamanki sade güzelliğinden ödün vermiyor ve olabildiğince sofistike bir tercihle simsiyah, düz bir bir straplez elbise ve ensede topladığı topuzuyla kırmızı halıya teşrif ediyor.

1995’teyse Elizabeth Hurley askılı ve tepeden tırnağa taşlı Versace elbisesiyle hem görkemli hem de zarif nasıl olunur, kısa bir özet geçiyor.

1998 Oscar törenindeyse Sharon Stone hem dönemin yalın ve çabasız şıklığına hem de Oscar’ın o yüksek tavrına gönderme yaparcasına beyaz gömleğini ve ipek kalem eteğini kombinliyor. Kısacık, sarı pixie saçı ve kırmızı rujuyla... 99’da ödül kazanan Gwyneth Paltrow’sa, törene şeker pembesi ince askılı, kabarık elbisesi ve pırlanta choker’ıyla katılıyor. 

2004 yılında Monster filmiyle ödüle layık görülen Charlize Theron, bronz teninin üzerinde bir mücevher gibi parlayan Dior elbisesiyle göz kamaştırıyor.

Nicole Kidman mı? 2007’de giydiği kıpkırmızı Balanciaga elbisesinin boynundan yere kadar salınan kuyruğuyla iddialı bir görünüm yakalıyor. Hollywood’un en zarif oyuncularından olan Anne Hathaway’se, şahsi Oscar şıklığı zirvesini 2009 yılında tercih ettiği Armani Privé elbisesiyle yaşıyor. 

2012. Angelina Jolie... Hacimli saçları, kırmızı ruju ve tarihe ‘Angie leg’ olarak geçen, elbisesinin yırtmacından çıkan bacağı. Kulağa kaba gelse de, Oscar şıklığında o da kendi zirvesini yaşıyor. Elbisesi mi? Atelier Versace. 


 
Ve 2019 yılı, Lady Gaga’ya uğurlu geliyor. Bir Oscar kazanıyor! Bu başarısını da kendine özgü o dramatik tarzıyla taçlandırıyor: Alexander McQueen elbisesi, dirsek hizasındaki siyah deri eldivenleri ve topuzuyla...


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >