Moda Devlerine Kafa Tutan Urban Markalar

High-End Fashion’a alternatif

Büyük moda evlerini "high end fashion" tarzlarına alternatif olarak doğan ve basit tasarımları ile gönüllerde taht kuran markalar bugün moda haftaları kapsamında podyumda boy gösterir hale geldi. Bu markalar hangileri derseniz aşağıdaki listeye bir göz atabilirsiniz!

Vetements: Adı kadar basit tasarımlara imza atan Vetements için sokak modasının öncü markası diyebiliriz. Fransızcada “Kıyafetler” anlamına gelen Vetements, loose fit pantolonları, oversize sweatshirt ve t-shirt’leriyle modaseverlerden önce modayla gönül bağı kurmuş sokak modası severler tarafından bağırlara basıldı. Moda dünyasının dahi çocuğu olarak da lanse edilen Demna Gvasalia bugün kurucusu olduğu marka haricinde Balenciaga’nın da kreatif direktörlüğünü üstlenmiş durumda. Hem Balenciaga hem Vetements koleksiyonuyla bu sezonda fırtınalar estiren Gvasalia’nın yeni koleksiyonları şimdiden merak edilmekte!

Off White: 2014 yılında Kanye West’in de kreatif direktörü olan Virgil Abloh tarafından kurulan marka farklı kesim pantolonları, ekstra uzun kollu üstleri, kapüşonlu sweatshirtleri ile ‘ben genç bir markayım’ diye bağırmakla kalmayıp ince detayları iki parça gibi görünen tek parça ürünleri ile modada farklı bir dokunuş arayan herkese hitap ediyor. 

Anti Social Social Club: Los Angeles’lı Neek Lurk’un hayata karşı yılgınlık duygusundan doğan marka bir yıldan kısa bir sürede başarıya ulaşanlardan. Genellikle markanın logosunun ceket, t-shirt, şapka gibi basit parçalar üzerinde yer aldığı koleksiyonlar kısa sürede bir fenomene dönüşerek, çıktıktan dakikalar sonra tükenmesiyle ünlü. Rita Ora, Kim Kardashian gibi ünlülerin de tercihi olan marka sosyal medyada da oldukça aktif.

Gosha Rubchinsky: Pek çok sokak modası markası 90’ların Amerikan ve İngiliz hiphop kültürünün izlerini taşısa da Rubchinsky kendi ülkesinin 90’lar ruhunu yansıtan bir koleksiyon yaratmayı tercih etmiş: Rusya. Eşofmanların, kapüşonlu hoodielerin öne çıktığı stylinginde, t-shirt veya kazakların eşofman içine sokulduğu koleksiyonda renkler, Rusça yazılar ve  patchworkler de dikkat çeken unsurlar arasında.

Fear of God: 90’ların grunge havasını yansıtan oversize ürünleriyle dikkat çeken marka dört sene önce Amerikalı tasarımcı Jerry Lorenzo tarafından kurulmuş. 

Places + Faces: Bir giyim markası nasıl olur da Tumblr havası taşır derseniz ancak bu şekilde olabilir. 90’ların grunge stilini o dönemde çekilmiş imajı yaratan Polaraid görsellerinin baskısı ile bütünleştiren markada ürünün adının basılı olduğu basit parçalara rastalamak da mümkün. Kendini urban cool olarak tanımlayan markaya hak vermemek elde değil gibi.

Ambush: Zincir detaylı üstleri, pantolonları, oversize ceketleri ve aksesuarları ile Kanye West, Rita Ora, G-Dragon gibi ünlülerin favori markalarından biri olan Ambush, sekiz yıl önce Güney Koreli rapçi Verbal ve grafik tasarımcı karısı Yoon tarafından kurulmuş. Bir mücevher markası olarak başlayan marka geçtiğimiz yıl RTW’ye el atarak moda sektöründeki yerini sağlamlaştırarak ilk flagship mağazasını da Japonya’da açmış.

Comme des Garçons: Fransızca “erkek çocukları gibi” anlamına gelen Japon markasının mottosu da “Wear Your Freedom” yani “Özgürlüğünüzü Giyin”. Rei Kuwakubo tarafından 1969 yılında Japonya’da kurulan marka Kuwakubo’nun kendini özgürce ifade etme ihtiyacından doğmuş zaten. İç dünyasının yansımaları sonucu ortaya çıkan koleksiyon tam da bu yüzden moda severleri her sezon şaşırtıyor. Rahatlığın yanı sıra tutkunun ön planda olduğu koleksiyonlarda alışılagelmişin dışında formlara da rastlamak mümkün! En nihayetinde Kuwakubo’nun da dediği gibi “Özgürlüğün sınırları yoktur.”

Alternative fashion
urban brands
comme des garcons
Ambush
Vetements
Off White
Places + Faces
Fear of God
Gosha Rubchinsky
Anti Social Social Club
Style
Fashion
TARZINIZI BU ÜRÜNLERLE TAMAMLAYIN

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >