Kazayağı Deseniyle Trendi Yakala

Kazayağı deseni Sonbahar/Kış 2019’da modern bir ruha bürünüyor.

80’lere yetiştiyseniz ya da anne ve babanızın gardrobunu karıştırdıysanız kazayağı deseninin tarihinin gerilere gittiğini tahmin edersiniz. Hatta büyük anne ve babalarınızı hırkalarında bile görmüş olabilirsiniz. Zira kazayağı deseninin tarihi 1800’lerin İskoçya’sına dek uzanıyor.  

Kazayağı küllerinden doğuyor. Aslında o hep vardı. 1930’larda Christian Dior’un suitlerine taşımasıyla popülerleşti, bu ivmesini 1950’lere kadar sürdürdü. 2019’a kazarsa ara ara trend oldu. Yalnızca gün geçtikçe daha modern şekilde kombinlenir oldu. 2019’a geldiğimizde kazayağının artık yalnızca klasik kombinlerin değil, spor kombinlerin de eşlikçisi olduğunu görüyoruz. 

Kazayağı Deseni Nasıl Kombinlenir?

‘Piyedepul’ ya da ‘köpek dişi’ olarak da bilinen kazayağı deseni, özellikle sonbahar/kış sezonunda dolaplarda göz hizasında bulunduruluyor. Genellikle pantolon, ceket, çanta, kaban gibi parçalarda tercih edilen kazayağı genellikle siyah beyaz renk alternatifiyle biliniyor. Ancak artık her renkte kazayağı bulmanız mümkün. Son olarak Area, Gucci, Chanel ve Prabal Gurung defilelerinde gördüğümüz kazayağı deseni bu sezon güçlü bir duruş sergiliyor. Oversized ceketlerden oversized çantalara; büyük ve geniş parçaların yüzeylerini kaplıyor.  

Neyse ki, farklı renklerde ve boyutlardaki kazayağının farklı parçalarla kombinlenebildiği özgür bir dönemdeyiz. Bol bir elbisede, bol bir kazakta, bedene oturan bir cekette, şapkada, atkıda… Kazayağı her yerde. 

Tek uyarımız; kazayağının siyah-beyaz versiyonunu kombinlerken dikkatli olmanız. Sizi rüküş bir alana çekebilir. Bu versiyonu kombininizde tek bir parçada kullanmaya gayret edin. Diğer kazayağı türlerini gönlünüzce eşleştirebilirsiniz!


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >