Sabahları Dinç Uyanmak İçin #evdekal

Sabah dinç uyanmak için saat saat yapmanız gerekenleri sıralıyoruz.

Sabah yorgun uyanmak, o günü verimsiz geçirmemizin en büyük nedenlerinden biri. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek ve hayattan aldığımız keyfi artırmak için uyku kalitemizi iyileştirmeye odaklanmalıyız. Evde kaldığımız bu dönemde, psikolojimizi olumlu bir frekansta tutmak için mutlu uyanmamız gerekiyor. Malum, şu an korumamız gereken yegane şey, o. Bu noktada, sabahları mutsuz uyanmamanızın, ne kadar dinç uyandığınıza da bağlı olduğunun altını çizelim. Peki, daha dinç uyanmak için yapmamız gerekenler neler? Bir gün içinde neler yapabileceğinizi uyanmanızdan uykuya geçişinize kadar maddeliyoruz. 

09.00: Geceleri rahat uyumak için, güne en verimli şekilde başlamak büyük bir önem taşıyor. Sabah gözlerinizi açtığınızda eliniz hemen telefona gidiyorsa kendinizi durdurun. Farkındalığınızı artırın; kendinizin farkına varın. Uyanır  uyanmaz beyninizi yüzlerce bilgiyle doldurmanıza gerek yok. Günün en değerli dakikalarını dış dünyaya değil, kendinize ayırın. 

09.05: Yatakta esnemeye ve bedeninizi güne hazırlamaya başlayın. Kısa bir meditasyon yapabilirsiniz. 

09.15: Ardından kalkın ve geceden hazırladığınız limonlu suyunuzu için. İçine biraz maydanoz da atabilirsiniz. Bu sayede vücudunuz tam anlamıyla çalışmaya başlayacak. Limonlu-maydanozlu suyunuz için alternatif tarifleri burada ele aldık. 

10.15: Telefonunuzu hala elinize almadınız mı? Şahane. Mümkün olan en uzun sürede de almayın. 

10.30: Şimdi, protein bakımından güçlü bir kahvaltı yapın ve günlük işlerinizi planlamaya başlayın. Yumurtalı omlet harika bir opsiyon! 

12.00: Günlük egzersizinizi sabah ya da öğle saatlerinde yapın. Antrenmanınızı uyumadan önce yapmamaya özen gösterin. Nabzınız yükseleceğinden uykuya dalma saatinizi geciktirebilir. 

15.00: Günlük işlerinizin yoğunluğundan yorulup gün içinde uyumak mı? Yapabileceğiniz hatalardan biri! Bu şekerlemelerin uykuya dönme ihtimalini hiç göz almamanız en iyisi. Zira kendileri gece uykunuzdan çalar; melatonin hormonunun salgılanmaya başladığı saatlerde uyumanızı engelleyebilir. 23.00-02.00 uyuyor olmanız gerektiğini unutmayın!

18.00: Akşam yemeği yiyin. Ancak bu saati geçirmemeye özen gösterin. Sabahları dinç uyanmak için uyumadan dört saat öncesinden yemeği kesin. Rahat bir mideyle yatağa girin. Bu sayede ertesi sabah geç acıkırsınız çünkü mideniz siz uyurken iyice küçülmüş oluyor. 

22.00: Saat 22.00 gibi ılık bir duş alarak sinirlerinizi yatıştırın ve kendinizi yavaş yavaş uykuya hazırlayın. 

Önemli not:

Uyuduğunuz odada televizyon, laptop ya da telefon ekranı açıksa, kapatmayı deneyin. Enerjinizi emdikleri için uyku kalitenizi düşürüyorlar. Tabii, yaydıkları beyaz ışıkla da hem gözlerinizi, beyninizi ve cildinizi yoruyor; uykuya dalmanızı da sabote ediyorlar. Mavi ışığın etkilerini nasıl azaltabileceğinize burada değindik. 

 

Bakım
dinç uyanmak
yorgun uyanmak
yorgunluk
Sağlık
dinç uyanmak için yapılması gerekenler

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >