İhmal Etme: Kışın Ayak Bakımı, Evde Pedikür

Ayak bakımının mevsimi yok! İşte evde pedikürün püf noktaları...

Güzelliğinizi yalnızca yüzünüze ya da saçlarınızı baz alarak ölçüyorsanız, yanılıyorsunuz. Aslında o, her detayınıza verdiğiniz özeni temsil ediyor. Buna ayaklarınız da dahil. Üstelik ayaklarınız yalnızca kişisel bakım ritüelinizin değil, sağlığınızın da bir yansıması. Lafı uzatmayalım...

Lütfen ayaklarınızı kalın çoraplarınızın ve kapalı ayakkabılarınızın içinden çıkarıp, kendilerine biraz nefes almalarına izin verir misiniz? Bu, göze zor gelse de düzene oturtulduğunda oldukça rahatlatan ve insana kendini iyi hissettiren bir ritüel. Ayrıca, sandığınız kadar uzun sürmüyor. Evde ayak bakımı nasıl olur, aşağıda adım adım anlatalım. 

Adım Adım Ayak Bakımı
Ayak banyosuyla ayaklarınızı temizleyin

Ayak banyonuzun amacı ayaktaki sert deri yumuşatmak ve tırnak etlerini daha kolay kontrol etmektir. Tabii bir de, bir sonraki işlemleri daha hijyenik şekilde gerçekleştirme zorunluluğu... 

Ayak banyonuzdan önce tırnaklarınızdaki ojeleri silin. Ardından ılık suya sirke, karbonat ya da limon suyu ekleyerek ayaklarınızı 15-20 dakika içinde dinlendirin. 

Tırnaklarınızda sararma varsa bir limonun suyunu ve biraz ılık suyla karıştırıp tırnaklarınızı ovduğunuzda bu sararmaların azaldığını gözlemleyebilirsiniz. 

Ayaklarınızı ölü derilerden arındırın 

Nazik bir peeling işlemi için argan ya da badem yağı ve toz şekeri karışımından yararlanabilirsiniz. Bu karışımı ayaklarınıza masaj yaparak uyguladığınızda ayaklarınız bebek poposu kadar yumuşak olabilir. Ancak topuklarınızdaki daha sert bir yapıdadır; oradaki kalın ölü deri tabakasından kurtulmak için ponza taşından faydalanmayı deneyin. Ponza taşını dairesel hareketlerle, çok bastırmadan kullanmanızı öneriyoruz. 

Tırnaklarınızı kesin ve onlara şekil verin 

Tırnaklarınızı kavisli kesmemeye dikkat edin; batmalara neden olabilir...  Tırnaklarınızı kesip törpüledikten sonra tırnak etlerinizi itme yöntemiyle kamufle edebilirsiniz. Bu aşamada önce badem ya da zeytinyağını tırnak diplerinize yedirin. Ardından ahşap bir itici çubukla tırnak etlerinizi hafif hafif geriye itin. Bu çubuğun metal olmamasına özen gösterin; metal çubuklar tırnağın kendisine zarar verebilir.  

Dilerseniz tırnaklarınızı renklendirin 

Bu aşamayı elbette adım adım anlatmayacağız ancak bir tüyomuz var: Oje sürmeden önce ayaklarınızdaki yağ kalıntıları iyice temizleyin. Yoksa ojeniz tutmaz. 

Son adım: Ayaklarınızı nemlendirin 

Ojeniz kuruduktan sonra favori ayak kreminizle ayaklarınıza masaj yaparak onları nemlendirin. Ardından bir çorap giyerek nemin ayaklara hapsolmasını sağlayabilirsiniz. 

Püf nokta: Banyo sonrasında yumuşayan ayaklarınız bakım için de en ideal haline gelmiş olacak!

Ayak bakımınızda günlük olarak dikkat etmeniz gerekenlerse şöyle: 

  1. Gün boyu kapalı kapalı kalan ayaklarınızı her gün mutlaka su ve sabunla temizleyin, onlara nefes aldırın. 
  2. Ayak sağlığınızı önemseyen, ergonomik ayakkabılar tercih edin. 
  3. Her banyo sonrasında ayaklarınıza nemlendirici krem sürün.

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >