Evde Saç Boyama Nasıl Yapılır? #evdekal

Saçını evde boyayacakların dikkat etmesi gerekenleri sıralıyoruz.

Evde kaldığımız bu dönemde bazı kuaförler evlere online servis yapıyor; saç boyalarını hazırlayıp gönderebiliyorlar. Ancak siz evde saç boyamayı kendiniz denemek istiyorsanız iş başka. İşte, evde saçınızı boyamak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler...

Evde İlk Defa Saç Boyama

Saçlarınızı evde ilk defa boyayacaksanız saçlarınızın rengini açmanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer saçlarınız daha açık tonlardaysa birkaç ton koyu bir renk tercih etmeniz hem güvenli olur hem de yüzünüzde tezat gitmez; risk almazsınız. Ayrıca saçlarınız önceden işlem gördüyse açma işlemi yapmanızı tavsiye etmiyoruz. 

Evde Saç Boyama Püf Noktaları 

Renk seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 • Saçınızı boyamadan bir ya da iki gün önce yıkayın. İlginç bir şekilde saç yeni yıkandığında boya pek sağlam tutmuyor, kendini iyi belli edemiyor. Saç yıkanmayı beklerken biriken doğal yağlar boyayı saçınızla daha iyi karıştırıyor. Bu sebeple saçlarınızı boyamadan önce herhangi bir saç kremi kullanmanızı da tavsiye etmiyoruz. Saçtaki doğal yağları maskelerler ve boyanın kolay akmasına neden olurlar. 
 • Az önce de belirttiğimiz üzere ilk defa saç boyuyorsanız çok cüretkar ve riski renkler tercih etmeyin. Kendi renginizden iki ton koyu ya da iki ton açık arasında bir renk seçin, lütfen. Saç boyaları başlangıçta, vadettikleri renkten genellikle bir ton koyu bir sonuç verir. Bunun nedeni, saçı yıkadıkça boyanın akması ve rengin haftalar içinde istenen tona oturmasıdır. 
 • Ayrıca kullandığınız boya yarı kalıcı olursa aldığınız riski de azaltmış olursunuz. Bu tarz boyalar genellikle 20-25 şampuanlamaya kadar dayanıyor. Ancak bu boyaların kullanım talimatları değişebiliyor; kuru yerine nemli saça uygulanabiliyorlar.  Kutunun üzerini iyi okuyun! 
 • Köpük boyaların uygulaması şampuanlama gibi saça yedirerek olduğu için çok kolay; özellikle koyu renk tercih edecekseniz öneriyoruz! 

Boyaya hazırlık nasıl yapılmalı?

 • Boyanın sizde alerjik reaksiyon yapıp yapmayacağını test etmek için bir parça boyayı kulağınızın arkasına ya da dirsek içinize direkt uygulayın ve 20 dakika kadar bekletip ve durulayın. 24 saat sonra alerjik reaksiyon olmuyorsa saçınızı bu boyayla boyayabilirsiniz. 
 • Eski bir tişörtünüzü boyanan saçınızı yıkadıktan sonra kurulamak için hazır edin. Hatta bu tişörtü bir hafta kadar duş sonrasında (temizleyerek tabii) kullanın. İlk haftalarda boyanan saç yıkanınca havlulara bulaşabilir ve zor çıkar. Eski bir tişört mantıklı.
 • Saçınızı düzgün bir şekilde ayırmak için ince uçlu tarağınızı ve kıskaç tokalarınızı hazır edin. 
 • Omuzlarınıza da bir havlu serçeniz gerektiğini unutmayın.
 • Saç boyasının saç çizginize, boynunuza ya da şakaklarınıza bulaşmasını önemek için bu bölgelere vazelin sürerek kalkan gerebilirsiniz. Eğer daha da aşağılara boya bulaştıysa, boya kurumadan ıslak bezle silin. 

Adım adım saç boyama

 1. Saçınızı ince uçlu tarakla dört parçaya ayırın ve kıskaçlı takalarla tutturun. 
 2. Şakaklara, saç çizgisine vazelin sürün. 
 3. Eski bir tişört giyin. 
 4. Boyayı hazırlayın, eldivenlerinizi takın (boya kutusunun içinden çıkar). 
 5. Eğer dip boyanız varsa boyayı saç dibinizden 1 cm geriden uygulayın. Dip boyası yoksa 2,5 cm geriden başlayın. 
 6. Boyayı saçınıza iyice yedirin.
 7. Kutuda belirtilen süre kadar bekleyin. 
 8. Beklemeye başlar başlamaz boya bulaşan yerleri ıslak bezle temizleyebilirsiniz.
 9. Süre doldu mu? Şimdi, boyayı arındırmak için kullandığın suyun ılık ya da soğuk olmasına dikkat et. Bu işlemden sonra bir saat daha bekle. Ardından şampuanlama ve kremleme etabına geç. Saçı boyar boyamaz direkt şampuanlarsan boya tam emilmediği için daha hızlı akar. 

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >