Küt Saç Zamanı

Radikal, güçlü ve dolgun… Küt saçın tavrınıza ve saçlarınıza kattığı özellikler bunlar. Dilerseniz küt saçın detaylarını derlediğimiz yazımızı okuduktan sonra kararı siz verin.

Önemli not: Bu yazıyı, uzunluğunun maksimum omuz hizasında olduğunu düşünerek kaleme alıyoruz.

Küt saç dendiğinde aklınıza ilk gelen, Amelie’nin siyah kaküllü kısa saçı mı oluyor? Yoksa Victoria Beckham’ın önleri uzun gelen ikonik modeli mi? Bir dakika, acaba aklınızdaki, Kim Kardashian’ın omuz hizasında cam gibi dümdüz inen saçları olabilir mi? Konu küt saç olduğunda tüm olasılıklar mümkün. Zira bu model sunduğu kesim alternatifleriyle birçok opsiyon sunuyor. Derya deniz… Bu denizde kaybolmamanız için size rehberlik etmek istiyoruz. Öncelikle, küt saçın size yakışıp yakışmayacağıyla başlayalım.,

Küt Saçın Size Yakışıp Yakışmayacağını Nasıl Anlarsınız?

Küt saçın size yakışıp yakışmayacağını yüz şeklinize bakarak anlayabilirsiniz. 

Kalp Yüzler İçin Küt Saç

Kalp yani üçgen yüzler her türlü küt modeli kaldırabilir. Kısalık ya da uzunluk fark etmez; bob ya da lob modelleri deneyebilirsiniz. Kakül konusundaki seçiminiziyse alnınızın genişliğine göre yapmanızı öneriyoruz. Eğer dar bir alna sahipseniz kakülden vazgeçmeniz yüzünüzü daha ferah gösterir.

Köşeli Yüzler İçin Küt Saç

Köşeli yüzlerin küt modeli kakülsüz ve uzun kullanması daha doğru olabilir. Omuz hizasında dümdüz inen bir lob dengeleyebilir. Diğer taraftan, yüzünüz köşeliyse Victoria Beckham gibi simetri oyunları oynayabilir; önleri uzun arkaları kısa da kullanabilirsiniz. 

Yuvarlak Yüzler İçin Küt Saç

Kulak hizasında ya da daha uzun küt saçlar yuvarlak yüzler için ideal! Dilerseniz küt modelinize bebek kakül de eşlik edebilir. Kaşınıza değen kaküllerin yüzünüzü basık gösterme olasılığı fazladır. 

Küt Saçlar Kaça Ayrılır?

‘Küt’ün tanımı, “Kısa, kalın ve keskin olmayan.” şeklinde yapılıyor. Aynı hizada, yoğunluğuna ara makasla dokunmadan kesilen bir saç.

Bob, lob, önden arkaya doğru kısalan, ense tıraşlı, kulak hizasında, kaküllü, perçemli, düz, dalgalı, kıvırcık… Az önce de belirttiğimiz üzere, küt saç konusu derya deniz. Bunun en büyük nedeni, küt saçın bir model değil teknik olması. Yani o, nitelik belirleyen bir sıfat. Bu nedenle ardından gelecek tüm olası modelleri niteliyor. Sonuç olarak, başlığın cevabı: Küt saç, sonsuz türe ayrılır. 

2019’un en trend küt modellerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

“Katlı Küt Saç Olur Mu?”

Küt modelde kat tercih edilse de bu durum kafa karıştırabilir ve çok tercih edilmez. Çünkü üst katlar küt geldiğinde komik durur ve inceltilmek durumunda kalır. Saçın en altıysa küt bitmek zorundadır. Bu yüzden eğer saça illa bir boyut kazandırılmak istenirse saçın açıları ve simetrisiyle oynanabilir.  Önlerin uzun, arkaların kısa olduğu Victoria Beckham modeli gibi…

Küt Saç Kullanmanız için 4 Neden

Küt saç rahattır. Yıka Çık! 

Küt saçlarınızı özellikle yaz aylarında rahatlıkla kullanırsınız. Duştan sonra hem kolay kurur hem de özel bir şekillendirme işlemi gerektirmez. Tarakla bir kere taramanız kafidir!

Sofistike görünür. 

Küt saçlar, yalnızca tarihteki örnekleri (Mary Quant, Natalie Portman gibi) gereği belleğimizde sofistike bir konumda değil. Özellikle kısa küt saçların, boynu daha uzun göstermesi ve görününüze zarafet katmaları söz konusu sofistike silüeti zenginleştirir. 

Hacimlidir.

Uçları aynı hizada ve simetrik kesilen saçlar çok daha dolgun ve güçlü görünür. Saçlarınız hacim kazanır. 

Sağlıklı görünür.

Saçlarınızı çok daha sağlıklı gösterir. Eğer küt saç modelinizden memnunsanız ve bir süre sonra saçınız uzayıp model bozulacağı için tekrar kestirmeniz gerekebilir. Bunu olumlu algılayın: Saçlarınızdaki kırıkları aldırmanıza işaret eden bu durumda saçlarınız hep aynı sağlıklı halde ve sevdiğiniz modelde görünür!


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >