Evde Kakül Kesimi #evdekal

Kakülünüzü kesmeden önce önerilerimize göz atabilirsiniz.

Öneri: Eğer kakülleriniz gerçekten gözlerinizi rahatsız etmiyorsa bu ‘heves’i bir profesyonelin ellerine bırakın... Kakülün şakası yok. Sizi mutlu ettiği kadar mutsuz etme ihtimali de yüksek. Malum, beğenmemeniz durumunda kakülün uzaması için uzun süre beklemeniz gerekecek. Makası elinize alıp ayna karşısına geçmeden önce bunu aklınızın bir köşesinde bulundurun. 

Hangi yüz şekillerine kakül yakışır?

Oval ya da üçgen bir yüze sahipseniz kakülün size yakışma ihtimali yüksek! Çene hattınızı ortaya çıkararak yüzünüzü daha da zarif gösterir. Kare ya da yuvarlak bir yüzünüz varsa, kakül yüzünüzü daha da geniş gösterebilir; mesafeli kalmanız daha iyi olabilir. Diğer taraftan kakül, geniş alınlılar için de çok kullanışlı bir seçenek. 

Evde kakül kesimi için gerekli malzemeler nelerdir?

Kakülünüzü evde kesmek için ihtiyacınız olan şey elbette makas. Profesyonel bir makas elbette daha mükemmel bir kesim yapmanızı sağlar. Tabii, evinizde profesyonel bir kuaför makası olmama ihtimali yüksek. Bu durumda gözleriniz evdeki makasa kitlenebilir. Bu makasın, keskin olması bir numaralı kural keskin olmayan makaslar, saçınızı yıpratır ve yanlış bir kesim yapmanıza neden olur. Diğer taraftan makasın ellerinize kramp girmesini önleyecek bir boyutta; ufak olması önemli. 

Kakül nasıl kesilir? 

  • Kakül keserken dikkat etmeniz gereken ilk husus, saçınızın çıkış yönü. Eğer saçınız ters yöne doğru çıkıyorsa ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. 
  • Saçınızın ayrım mesafesini belirlerken kaşlarınızın kalkık bölgesinden alınıza doğru üçgen bir ayrım yapın. 
  • Saçlarınızı önden bu şekilde ayırdıktan sonra saçın arkada kalan kısımlarını atkuyruğu ya da topuz yaparak ensenizde toplayın; önünüze gelip dikkatinizi dağıtmasını önlersiniz. 
  • Önde ayırdığınız saçlarınızı ince bir tarakla tararken üzerine kısık fön tutarak kurutun. Düzleşsin. Bu işlemde fön fırçası kullanmamanız önemli, kullanmanız durumunda saç bombeleşerek yanlış kesim yapmanıza neden olur. 
  • Kesime geçebilirsiniz! Kakülünüzü istediğiniz mesafede kestikten sonra makası dikey tutarak ufak ufak ‘kırpmaya’ başlayın. Bu teknik kakülün yüzünüzle daha bütünleşmiş durmasına yardımcı olur. 

Kakülünüze bakım yapın!

Kakülünüzü fazla keserseniz ya da yüzünüze uygun olmadığınızı düşünürseniz kaküllerinize saç uzatan bir bakım kürü uygulayabilirsiniz. Uyumadan önce kakülünüzün diplerine tatlı badem yağı sürün. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >