Düzenli Kestirmek Saçı Uzatır Mı?

Yılların sorusuna cevap veriyoruz: Hayır.

 Saçı düzenli kestirmenin onu uzatıp uzatmadığını en az bir kere merak ettiğinizi tahmin ediyoruz. Eğer yeterince şanslıysanız, saçınızı talihsiz bir kısalığa maruz bırakmadınız ya da tonunu açarken yakmadınız. Zira genellikle saçın santimlerini ölçerken, içimizde bu tarz keyifsiz olaylar yaşamanın burukluğu oluyor. 
 
Peki, yıllardır kulağımıza çalınan ‘uçlarından kestirmek saçı daha hızlı uzatır’ sözü ne kadar doğru? Cevap: Saçları düzenli kestirmenin onları uzatacağı bir efsaneden ibaret. Bu, matematiksel olduğu kadar biyolojik olarak da imkansızdır. Çünkü saç, foliküllerden uzar. Uçtan değil. Saç uzarken üç farklı fazdan geçer: Aktif büyümenin gerçekleştiği anajen, gelişimin kısa bir süre için gerilediği katajen ve saçın dinlendiği ve büyümediği telojen. Saç, bu dönemler birbirini tekrar ederek uzar. 
 
Peki, saçı kesmenin ona hiç mi faydası yoktur? Elbette vardır. Saçı olduğundan daha ince gösteren yıpranmış saç uçları gittiğinde saç daha dolgun ve canlı görünür ve sağlıklı uzamış olur. Hafiflersiniz, daha az kırılır. 

TARZINIZI BU ÜRÜNLERLE TAMAMLAYIN

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >