Cornrow Namıdiğer Nizami Örgü Nedir?

Henüz bilmiyorsanız: Afro örgüler yaz aylarının en çok tercih edilen marjinal saç modellerinden biri.

Gelmiş geçmiş en popüler Afrika saç stili olan cornrow’a 90’ların sonu ve 2000’lerin başında çok sık rastladık. Hip-hop kültürünün önemli simgelerinden biri olan cornrow, o zamanlar Christina Aguilera, Beyoncé, Alicia Keys gibi pop ve R&B müziğin ‘genç yetenekleri’nin de sıklıkla tercih ettiği bir modeldi. Saç derisine yapışık halde işlenen ince örgüler bazen başa tutturulurken çoğu zaman uzun örgüler halinde omuzlara, hatta bele dökülüyor.

Afro örgülere gelirsek; direkt balık sırtı olmalarına gerek olmayabiliyor. Tıpkı kaynak gibi tutturuluyorlar. Aklınıza gelip gelebilecek her renk örgü saçla uygulanıyor.

Afro örgülerin en kullanışlı yanı; ara boydaki, şekle girmeyen kısa saçları bir süreliğine kamufle edebilmesi. Mesela saçınızı pixie kestirdiniz, hoşunuza gitmedi, afro örgüler imdadınıza yetişebilir. Afro örgüler yaz için de ideal. Güneşten, denizden etkilenmiyor ve saçınız olduğu gibi kalıyor.

Kullanışlı oluşu bir yana, kullanan kişiye karakterli bir imaj da veren cornrow’lar şimdilerde yeniden pik yaptı. Öyle ki, Beyoncé bu modelden hala vazgeçemezken yeni genç yeteneklerden Kylie ve Kendall Jenner kardeşler de ara sıra cornrow modelini tercih ediyor. ​

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >