Sosyal İzolasyonda Saç Yıkama Rutini #evdekal

Şu sıralar saçlarınız yeterince temiz mi?

Sosyal izolasyonda saç bakım rutininizde aksama varsa, değiştirmeniz gereken ilk alışkanlık saç yıkama sıklığınız olabilir. Pek tabii, son zamanlarda saçlarınızla normalden fazla şekilde ‘uğraşıyor’ da olabilirsiniz. Saç yıkama rutininizde dengeli bir istikrar sağlamanız için nedenlerimizi ve önerilerimizi aşağıda sıralıyoruz.

Saçlarınızı çok uzun süre yıkamazsanız ne olur?

Hazır evdeyken ve kimseyle sosyalleşmiyorken saçlarınızı ‘dinlendirmeyi’ seçiyor olabilirsiniz. Şampuanlama veya kimyasal kullanımıyla yıpranan, zarar gören saçlarınızı bu işlemlerden uzak tutarak, saçın ‘kendi yağıyla’ baş başa kalması için ona vakit vermek istiyorsunuz, muhtemelen. Ancak bu süreyi çok uzun tutmanız saç sağlığınızı tehdit edebilir. Özellikle saç derinizde kaşınma, kepek, hassasiyet sorunlarınız varsa, dikkat. Cildimizde yağla beslenen organizmaları yağlı ortama uzun süre maruz bırakırsak çoğalıyorlar. Bu da cilt sorunlarında artışa neden oluyor.

Saçı ne sıklıkla yıkamalıyız?

Peki, saç ne sıklıkta yıkanmalı? Bu sorunun cevabı, saç derinizin yapısına bağlı. . Cildin yağlanma oranı yüksekse saç her gün yıkanabiliyor. Ancak saç derisi yağlı olduğu halde saç uzunsa ve saç uçları kuruysa yıkama sıklığı azalabiliyor (iki-üç günde bir). Eğer saç deriniz sık yağlanmıyorsa saçınızı daha az sıklıkta yıkayabilirsiniz.

Saçı ‘yanlış’ yıkamak ne anlama geliyor?

Doğru ürün seçin.

Saçınız oldukça yağlıysa ve temizleyici etkisi çok hafif olan ‘bebe şampuanı’ ile saçınızı yıkıyorsanız bu, yanlış yıkamadır. Veyahut saçınız ince telli ve kolay yağlanıyorsa ve ‘ikisi bir arada’ şampuan tercih ediyorsanız saçınız ağırlaşacak ve gün sonunda saçı daha yağlı gözükecektir. Saçınızın yapısına göre ürün seçmeye özen gösterin.

Aşırı miktarda şampuan kullanmayın.

Saçı kirlilik oranına göre en fazla 2 kere şampuanlamak yeterli oluyor. Saçınızı sık yıkıyorsanız genelde tek şampuanlama yeterli. Saçı derinlemesine durulamak da aynı şekilde önemli.

Su sıcaklığını yükseltmeyin.

Su sıcaklığı artıkça saçın yıpranma oranı ve ciltte yağ bezlerinin uyarılması artıyor. Bu nedenle vücut ısısına yakın sıcaklıkları tercih edilmelisiniz.

Saçı orantısız yıkamayın.

Bir diğer yanlış yıkama alışkanlığı da saçı üstten (sabit duş başlığıyla) yıkamak. Ayrıca parmaklar saç derisine değmeli; saç derisi tırnaklanmadan masaj yapılarak yıkanmalı. Şampuanı da saçınızı yeterince ıslatmadan uygulayın. ​


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >