Saçlarınızın Dökülmesini İpuçlarımızla Önleyin

Saçlarınızın mevsim geçişinde dökülmesi doğaldır. Hacimsiz ve sönük saçlarınızı gürleştirme yöntemlerimize kulak verin.

Saçınızın Döküldüğünü Nasıl Anlarsınız?

Saç derinizde ortalama kaç adet saç teli bulunduğunu biliyor musunuz? Ortalama 100 bin tane! Bu, pek şaşırtıcı değil. Şuna kulak verin: Günde ortalama kaç adet saç teline veda ettiğinizi biliyor musunuz? 100 ile 150 tane… Evet, ve gayet normal. Üstelik siz bu dökülen saçları genellikle görmezsiniz.

Ancak bazen ofiste çalışırken ya da ders sırasında elinizi saçınıza götürünce, 3-5 adet saçın size baktığını görürsünüz. Sabah uyandığınızda yastığınızda olağan dışı saç teli istilası olduğunu da… Duştan sonra suyla birlikte akıp giden ya da gideri tıkayan saçlar da bu senaryonun bir parçasıdır. Tarakta adeta katmak yaratan saçlara değinmiyoruz bile. Tüm bunlar, saç dökülmesi yaşadığınızın habercisidir.

Saç dökülmesinin 2 ay kadar sürmesi normaldir. Ancak durum 2 aydan uzunsa, altında yatabilecek farklı sebeplere karşı bir doktora danışmanız öneriliyor.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmenizin ardında bir çok sebep yatıyor olabilir. İlk olarak mevsimsel değişim saç dökülmesini tetikler. Sonbahara geçişte saçlarınızın sönükleşmesi gibi. Diğer taraftan genetik yatkınlığınız, hormonal ve besinsel durumunuz, kullandığınız ilaçlar ya da stres de saç dökülmesini tetikler.

Tüm bu tetiklemeler, saçın yaşam siklusuna etki eder. Şöyle ki; her bir saç teliniz sizinle birlikte maksimum 4 ila 6 yıl boyunca birliktedir. Yaşar, dinlenir ve dökülürler.

Büyüme evresinde saç her ay 1cm. uzar. Birkaç hafta dinlenir ve ardından dökülmeye hazır hale gelir. 2 ila 4 ay boyunca da dökülme evresinde kalır ve dökülür. Gün içinde dökülen 100 saç telinin büyük kısmı bu evrededir. Sonuç olarak; siz saçınızın hangi evrede olduğunu anlayamazsınız. Bu sebeple ona düzenli bir şekilde iyi davranmanız gerekir.

Saçı Güçlendirme Yöntemleri

Saçlarınızın neden sönük ve döküldüğünü açıkladığımıza göre, onları gür gösterme yöntemlerine geçebiliriz. Hemen aşağıda, maddeler halinde sıralıyoruz.

  1. Saç dökülmesinin önemli sebeplerinden biri duş rutininiz. Burada devreye ilk olarak kullandığınız şampuan giriyor. Dökülme karşıtı bir şampuan tercih ederek ilk adımı atabilirsiniz. New York'lu Dermatolog Dr. Francesca Fusco ile birlikte geliştirilen Elidor Saç Dökülmesine Karşı Şampuan’ı deneyebilirsiniz. Soya Vitamin Kompleksi içeren formülüyle koparak dökülmeleri 10 kata kadar azaltmayı vadediyor. 

  2. Elidor Saç Dökülmesine Karşı Şampuan'ı parmak uçlarınızla masaj yaprak uygulayarak saç derinizdeki kan dolaşımını arttırmayı ihmal etmeyin. 

  3. Saç derinizi temiz tutun ancak aşırı yıkamaktan da kaçının. Haftada maksimum üç defa duş alın; ayda bir kullandığınız saç şekillendiricilerin yoğunluğuna göre iki haftada bir saç derinize arındırıcı bir detoks kürü uygulayın.

  4. Saçlarınızı duşta taramayın. Islak saç çok daha kırılgan olur ve sert müdahalelerle tahminizden çok daha fazla yıpranır. Saçlarınızı duştan sonra, uçtan başlayarak tarayın.

Saçları Gür Gösteren İllüzyonlar Neler?

Saçlarınızın bir türlü gürleşmediğini düşünüyorsanız ya da gürleştirmek için uğraştığınız o ara dönemdeyseniz birkaç saç hilesi yapabilirsiniz. Saç stilistinizin yardımıyla kesim ve boya işlemlerine hazırlanın.

Saçlarınızı katlı kesimle dolgun gösterebilirsiniz

Kesim, en basitinden uçlarındaki sönük ve kırık saçların size veda etmesine ve saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Özellikle saçlarınız hali hazırda işlem gördüyse… Son dönemin en trend kesimlerinden Shag sizi hem sonbaharın serin havasında kakül denemek için de cesaretlendirebilir. Shag modellerine burada derledik.

Saçlarınıza gölge verebilirsiniz

Sonbaharın olmazsa olmaz saç kaçamaklarından olan gölgeler yalnızca dibinizin geç gelmesini değil, saçınızın daha gür görünmesini de sağlıyor. Diplerin koyu, uçların açık tonlarda bırakıldığı gölgeli saç tekniğine şans vermenizi öneririz. Saç dibine kimyasal uygulanmadığı ve rahat bırakıldığı için ekstra sağlıklı ve makul bir yöntem olduğunu da ekleyelim. Gölgeli saç modellerini burada derledik.

Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Ek Yöntemler Neler?

  1. Saçlarınızı Elidor Saç Dökülmesine Karşı Şampuan 'ı uygulayarak yıkadıktan sonra duş sonunda elma sirkeli suyla durulayabilirsiniz. Korkmayın, sonrasında saçlarınızda koku kalmıyor. Vitamin bakımından oldukça zengin olan elma sirkesi saçlara dolgunluk verirken onların parlamasına da yardımcı oluyor. Aynı zamanda saç derinizin ve saçlarınızın pH’ını dengeliyor.
  2. Aloe vera, güzellik evrenine bahşedilen en işlevsel ödüllerden biri. Faydalanın. 30 ila 50 gram aleo vera yaprağının jelini çıkarın ve blender’dan geçirin. İçine 3 ila 4 damla zeytinyağı damlatın, karıştırın. Bir saç fırçası yardımıyla saçlarınıza yedirin, parmaklarınızla saç derinize masaj yapın. Yarım saat bekleyin ve durulayın. Bu kürü haftada bir deneyebilirsiniz. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan zeytinyağı saçlarınızın kalınlaşması için yardımcı oluyor. Saç bakımının olmazsa olmaz içeriklerinden biri…
  3. Beslenmenize ekstra dikkat edin! Magnezyum, bakır, protein ve çinko alımınıza özen gösterin. Bu besin maddelerinin azlığı durumunda saç dökülmesi yaşanabiliyor.

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >