Saçlarınızı Neden Elma Sirkesiyle Yıkamalısınız?

Elma sirkesinin saçınıza faydaları neler mi? Sizin için derledik.

Elma sirkesi yalnızca sağlığınız için değil saçlarınız için de oldukça faydalı. Tam da bu yüzden elma sirkesinin saçlara olan etkisi yıllardır dillere pelesenk. Peki, nedir elma sirkesinin saça faydaları?

  • Elma sirkesi saçlarınızı canlı gösterir. 
  • Elma sirkesi saçların daha hızlı uzamasına destek olur. Saç kırıklarını onarmaya yardımıcıdır.
  • Elma sirkesi saç dibindeki artıkları arındırır. Ayrıca saç derisindeki kaşıntıyı hafifletebilir. 
  • Elma sirkesi saçları yumuşatır. 

Hangi elma sirkesi saçta kullanılabilir?

Her elma sirkesi saça uygun değildir. Organik elma sirkesi kullanmalısınız. Organik elma sirkeleri berrak değildir, biraz bulanıktırlardır, bu da seçerken size fikir verebilir. Organik marketlerden temin edebilirsiniz. 

Elma sirkeli saç bakım solüsyonu nasıl hazırlanır?

Elma sirkesini hazırlarken suyla olan ölçüsüne dikkat etmelisiniz. Elma sirkesini saçınıza direkt uygulamamalısınız. 1/1 ölçü kullanabilirsiniz; yani ne kadar su kullanıyorsanız o kadar elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Ancak cildiniz hassassa bu oranı 3 su 2 elma sirkesi gibi dengeleyebilirsiniz. Sıcak su kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz karışımı sprey bir şişeye aktarabileceğiniz gibi direkt olarak başınızdan aşağı da dökebilirsiniz.

Sprey şişeye koyduğunuzla yapacağınız uygulamanın daha eşit olacağını unutmayın. Sprey şişedeki elma sirkesini iki hafta kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 

Elma sirkesi saça nasıl uygulanır?

Normal bir şekilde kapta karıştırdığınız elma sirkesi solüsyonunu duş sırasında şampuanlama etabından sonra (saçlarınızı tamamen duruladığınızdan emin olun) saçlarınıza yedirerek uygulayabilirsiniz.

Eğer saçlarınızda işlem varsa ya da yıpranmışlarsa saç kreminden sonra (onu da iyice durulayınca) kullanabilirsiniz. Saçlarınızda iki ila 10 dakika beklettikten sonra hafifçe durulayın. Saçlarınızın yumuşadığını ve daha parlak olduğunu göreceksiniz. Bu işlemi her hafta 1 ila 3 kere yapabilirsiniz. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >