Saçınızın İhtiyacı Olan Vitaminler

Saçınızın sağlıklı olması için gereken vitaminlere hızlıca göz atıyoruz.

Saçınızı içten de beslemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Siz ona dıştan ne kadar iyi bakarsanız bakın aldığınız besin ögeleri saçınızın sağlığı için mühim. Özellikle, vitamin değerleri. Haliyle, saçınızın sağlıklı olması için gereken vitaminlere aşağıda değiniyoruz. 

A Vitamini

Sebum üretimini sağlayan A vitamini, saç foliküllerinin beslenmesine yarımcı oluyor. Bu da daha nemli ve sağlıklı bir saç derisi demek. Ancak çok fazla A Vitamini tüketmek ters tepkiye yol açarak saç dökülmesine neden olabiliyor. Süt, yumurta, kırmızı biber, brokoli, ıspanak gibi besinlerde bolca bulunuyor.

B Vitaminleri

B Vitamini dendiğinde aklınıza direkt saç gelsin. Zira B Vitamini, aslında biotin demek. Kan hücrelerinin oluşumunda etkin rol oynayan biotin, saç foliküllerine gerekli oksijeni ve besin ögelerini taşıyor. Neyse ki, eksikliği pek görülmüyor; neredeyse her besinde doğal olarak bulunuyor.

C Vitamini

C Vitamini cildimiz için çok önemli bir rol oynuyor çünkü serbest radikallerle savaşıyor ve sonuç olarak da  aydınlık bir görünüm sağlıyor. Saçımız içinse en az cildimize olduğu kadar cömert. C Vitamini, saç için hayati önemi olan demir mineralinin düzgün ve efektif şekilde emilmesine yardımcı oluyor. Diğer taraftan yine saçın olmazsa olmazı kolajenin vücut tarafından üretilmesi için C Vitamini şart. Bildiğinizi düşünerek kendisine hangi besinlerle ulaşabileceğinizi söylemeye gerek duymuyoruz...

D Vitamini

Eksikliği saç kaybına yol açan D Vitamini, saç derisinde yeni foliküllerin oluşmasına yardımcı oluyor. Ton balığı, somon gibi deniz mahsüllerinde ve süt ürünlerinde bulunuyor.

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >