Saçınızı Kendi Kendine Kurutmanın İncelikleri

Yaz bitti ama biz yine de paylaşalım.

Saçlarınıza kurutma makinesi değdirmeme lüksünüzün giderek uzaklaştığı aylardayız. Sıcak havaların sunduğu o konfor yerini saç kurutma makinelerine mahkum olmaya bıraktı. Hem zaman hem sabır hem de saçınızın sağlığı açısından can sıkıcı olan bu duruma mecbur değilsiniz. Bulunduğunuz alanın yeterince sıcak olması durumunda (tabii saçınızı yıkadıktan 3-4 saat sonra dışarı çıkmayacağınızın da garantisi varsa) saç kurutma makinesinden uzak kalabilirsiniz. 

Saç Kurutma Makinesi Saça Nasıl Zarar Verir?

Saç kurutma makinesindeki ısı yalnızca saçınızdaki suyu değil, saçtaki doğal nemi de silip süpürür. Bu kuru ve yıpranmış saçlara neden olur. Saçlarınızı kuruttuktan sonra kabarmalarının nedeni de budur. Saçlarınızı kurutma makinesiyle kurutmadığınızda, onları gereksiz yere ısıl işleme maruz bırakmamış, daha sağlıklı kurumalarına izin vermiş ve yumuşak olmalarına imkan tanımış oluyorsunuz. Şahane. O halde aşağıda saçınızı kendi kendine kurutmanın inceliklerini maddeliyoruz.

Saçınızı Kurutmanın İncelikleri 

Tekrarlıyoruz: Soğuyan havalarda saç kurutma makinesi kullanmadan saçları kendi halinde kurutmaya, sağlık açısından özellikle dikkat etmek gerekiyor. Saçlarınızı yıkadıktan sonra en az 3-4 saat dışarı çıkmayın!

Bu süre içinde ve öncesinde yapmanız gerekenleri sıralıyoruz:

  • Biliyoruz, soğuk havalarda üşüyorsunuz ama saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Sıcak su hem cildiniz hem saçlarınız için çok yüksek bir tahribat gücüne sahiptir. Kendinizi ılık suya alıştırın. 
     
  • Her duşta şampuan kullanmak zorunda değilsiniz. Şampuan saçı hafifleştirir ve doğal yağları yok eder. Saç dibini suyla duruladıktan sonra ortalarına ve uçlarına saç kremi sürün, bekletin, durulayın. Bu sayede saç derinizin pH’ını da olması gereken seviyeye çekersiniz. Saçlarınız başlarda size yağlı his verse de zamanla normal bir düzeyde yağlanma olduğunu gözlemlemeniz muhtemel. Bir deneyin...


     

  • Duştan sonra saçlarınızı taramayın. Bu, ekstra elektriklenme demek. Saç kremi etabında saçlarınızı çok nazikçe (saç ıslakken en savunmasız haldedir) uçlardan diplere doğru tarayın. Saçlarınızı taramak için tamamen kurumalarını asla beklemeyin. Bu durumda çok daha can sıkıcı bir şekilde elektriklenirler. 
     
  • Duştan sonra saçlarınızı mümkün olan en nazik şekilde havluyla kurulayın. Daha doğrusu, ıslaklığını alın. Bu sırada yumuşak ve eski bir tişört kullanabilirsiniz.
TARZINIZI BU ÜRÜNLERLE TAMAMLAYIN

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >