Saçı Kökünden Besleyen 10 Besin

Strese ve hormonal değişimlere zaman zaman karşı koyamasak da bu değişimlerin yarattığı olumsuzlukları saçı içten besleyerek minimalize edebiliriz.

Saçlarımız sağlığımızın göstergelerinden. Stresli olmamız, hormonal düzensizliklerimiz, yetersiz beslenmemiz ve diğer problemlerimiz saçlarımıza anında yansıyor. Düzenli bir saç bakımı ne yazık ki saç sağlığımız için yeterli değil. Saçı içten beslemek de önemli. Strese ve hormonal değişimlere zaman zaman karşı koyamasak da bu değişimlerin yarattığı olumsuzlukları saçı içten besleyerek minimalize edebiliriz. 

Saçların saha güçlü, sağlıklı ve parlak olması için beslenme düzeninize dahil edebileceğiniz gıdaları derliyoruz. İşte, saçı kökünden besleyen 10 besin.

Yoğurt 

Saç incelmesine ve dökülmesine karşı B5 Vitamini içeren yoğurt, aynı zamanda saç derisindeki kan akışını da hızlandırıyor. 

Yumurta

Yumurta, saçın sağlığını destekleyen en önemli besinlerden olan protein ve biotinler adına bir nevi bombadır. Saç folikülleri proteinden oluştuğundan, protein eksikliğinde saç dökülmesi ya da incelmesi görülmesi olasıdır. 

Tarçın 

Kan dolaşımının artmasına destek oluyor. Bu da saç köklerine besin taşınmasına da yardımcı olduğu anlamına geliyor.  

Somon

Omega-3 ve omega-6 bakımından zengin olan somon, saç sağlığına müthiş bir destekçidir. Protein, selenyum, D3 Vitamini, B 

Mandalina

Mandalina C Vitamini deposudur. C Vitamini demir emilimini artırarak saça da canlılık ve güç katar. Ayrıca C Vitamini saç tellerini besleyen kılcal damarları güçlendiren kolajen üretimine yardımcı olur. 

Ispanak

Ispanak harika bir demir, A Vitamini ve C Vitamini kaynağıdır. A Vitamini ciltteki sebum bezlerinin düzgün çalışmasına ve saç derisinin de nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. 

Avokado 

E Vitamini bakımından zengin olan avokadolar saçı uzamaya teşvik eder. E Vitamini harika bir antioksidandır ve serbest radikallerle savaşır. Saç derisini koruyan E Vitamini oksidatif stresi minimalize eder. 

Mor ve kırmızı dutsular 

Kırmızı ve mor dutsular antioksidan deposudur. Antioksidanlar tıpkı cilt olduğu gibi saç derisinde de serbest radikallerle savaşır. C Vitamini bakımından zengindir. C Vitamini kollajen üretimi için hayati öneme sahiptir. Kolajen, saçın kırılmasını önleyen ve saçı güçlendiren proteindir. 

Kuruyemiş 

Kuruyemişler de tıpkı avokado gibi E Vitamini bakımından zengindir. Ayrıca eksiklikleri durumunda saç dökülmesinin yaşanabileceği bazı B vitaminlerini ve çinko içerirler. 

Havuç 

Havuç da A Vitaminince zengin. A Vitamini ciltteki sebum bezlerinin düzgün çalışmasına ve saç derisinin de nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor.


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >