Saç Bakımınıza Eklememeniz Gereken Maddeler

Saç bakımınızda bu içeriklere dikkat edin.

Saçlarımız öz güvenimizin bir parçası. Saç bakımımıza gösterdiğimiz özen yalnızca en iyi içerikleri seçerek özenle uyguladığımız bakımlardan ibaret olmamalı. Bu noktada, saça sirke sürmek, yumurtayla saç bakımı yapmak, sarımsaklı saç kürü hazırlamak aklınıza gelecek yöntemlerden olabilir. Ancak unutmayın. Doğada her şey kimyasaldır ve zehirli olup olmaması tamamen dozla ilgilidir. Kullandığınız bu ‘doğal’ yöntemlerin ne derece seyreltildiği, hangi içeriklerle birlikte uygulandığı çok önemlidir.

Mesela:  

- Elma sirkesini saçınıza direkt uygulamayın. Mutlaka suyla seyreltin. Elmanın asidik yapısı saç foliküllerinize ciddi zarar verebilir. 

- Karbonatı saçınıza direkt uygulamayın. Mutlaka suyla seyreltin. Ayrıca bu karışımı her gün değil, ayda bir ya da iki defa uygulayın. 

Diğer taraftan, saçlarınızdaki doğal yağları silip süpüren, saç derinizde birikerek saç sağlığınızla oynayan bazı kötü maddelerden de uzak durmanız gerekiyor. Bu maddelerin çoku kimyasal. Saç bakımınıza eklerken birkaç defa düşünmeniz gereken maddeleri aşağıda sıralıyoruz. 

Mineral yağ

Mineral yağlar saç derinizde birikerek saçları ağırlaştırabiliyor. Ayrıca saçlarınızdaki parlak görünümü de gölgeleyebiliyor. Saçlar sönük, yağlı ve cansız görünebiliyor. İçerik listesinde parafin görürseniz dikkat edin. 

Sülfatlar

Genellikle şampuan gibi temizlik ürünlerinden bulunan sülfatlar saçtaki kirleri gidermek için formüllere eklenir. Ancak saçtaki ve saç derisindeki doğal yağları silip süpüren sülfatlar saçların sönük ve kuru görünmesine neden olur. Kuru saç da çabuk kırılır ve sağlıklı uzamaz. Sodium Lauryl Sulfate ve Sodium Laureth Sulfate’a dikkat edin. Bu içeriklere sahip bir ürün kullanıyorsanız saç bakımı rutininize mutlaka maske ya da saç kremi gibi nemlendirici bir ürün daha eklemelisiniz. 

Ftalatlar

Genellikle şampuanlarda ve saç spreylerinde  bulunan ftalatların sağlık açısından birçok zararı olduğu biliniyor. Bunların başını hormonal düzensizlikler yol açması çekiyor. 

Alkol

Kozmetik ürünlerde kullanılan her alkol zararlı olmasa da, dikkat etmeniz gerekenler var.  Örneğin S ya da C ile başlayan türlerinden uzak durmanıza gerek yok. Ancak içinde ‘prop’ geçenler (isopropyl alcohol ya da propanol) gibi, saçınızı kurutabiliyor. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >