Kış Mevsiminde Saç Bakımı Önerileri

Kışın saçlarınızın bakımlı görünmesi için önerilerimizi derliyoruz.

Kış, gözlerinizi saçlarınıza dikti ve saçlarınızdaki tüm nemi silip süpürmek üzere hızla yaklaşıyor. Bunu önlemek için yapmanız gereken basit: Saçlarınızı nemsiz bırakmamak. Saçlarınızın kış mevsiminde kuruması, yalnızca dıştan yapacağınız bakımlarla değil beslenmenizle de doğrudan ilişkili. Mevsim geçişlerinde yani tam da bu zamanlarda dökülmeye meyleden saçlarınızı kışın soğuk nefesine teslim etmek istemezsiniz sanıyoruz? Saçlarınızı kıştan nasıl sağ salim çıkarabileceğinizi aşağıda adım adım anlatıyoruz. 

Saç Yıkama

 • Biliyoruz üşüyorsunuz ama saçlarınızı sıcak suyla yıkamak ona yapabileceğiniz en büyük işkencelerden biri. Sıcak su, saçınızı direkt olarak yıpratır ve kırılmaya müsait hale getirir.
   
 • Yıkama sırasında saçlarınızı asla taramayın. Saçın en hassas olduğu bu ıslak hal onu kırılmaya çok müsait bir hale sokar. 
   
 • Şehrin sert suyu, içerdiği kireç nedeniyle saçları ekstra yıpratır. Sert suyun saçınıza zarar vermemesi için duş başlığınıza filtre takabilirsiniz. 
   

Saç Kurulama & Tarama

 • Saçınızı kuruturken havludan bir süre uzak kalmaya çalışın. Havluların pürüzlü yapısı saçı kırmaya müsaittir. Havlu yerine yumuşak, eski bir tişörtle saçınızı kurutmayı deneyin. Bu yöntem, saçınızın elektriklenmesini de önleyecek. 
   
 • Saçlarınızı geniş aralıklı bir tarakla, uçlardan başlayarak hafif hafif tarayın. Saçınız nemliyken, yapışkan olmayan hafif yapısıyla sizi yormayacak Argan yağını saç uçlarınıza yedirin, ardından tarayın.
   
 • Saç kurutma makinesiyle aranıza mesafe koymaya çalışın. Nasıl yapabileceğinizi burada derledik. 

Saç Bakım 

 • Saç dibinize uygulayacağınız bakım yağlarının çoğu, saç derisi tarafından emilecek kadar küçük moleküllü olmadığından işe yaramıyor. Ayrıca, saçın pH’ını bozabiliyor. Etkisi test edilmiş profesyonel ürünlere yönelmeniz bu aşamada doğru bir tercih olacaktır. 
   
 • Diğer taraftan saç uçlarına uygulayacağınız yağlar konusunda özgürsünüz. Kışın, tıpkı cildiniz için olduğu gibi saçınız için de nem maskeleri ve bakım yağları bir numaralı dostunuz. Keratin, shea butter ya da argan gibi direkt olarak saçı hedefleyen, durulanmayan bakım yağlarını saçlarınızın ucuna sürün. Saçı bu haldeyken örmek yağların dağılmasını önleyeceği için efektif bir yol olabilir.

 • Kışın giydiğimiz yünlü kıyafetlerin de saçlarınızın özellikle omuzlara dökülen kısımlarını sürtünmeden dolayı yıprattığı söyleniyor. Bunu önlemek için yünlü kıyafet giydiğinizde saçınızı tepeden dağınık bir topuz yapabilirsiniz!


 

 • Saçlarınızı kimyasal işlemlerden uzak tutun! Sürekli boyamaktan, özellikle açıcı işlemlere maruz bırakmaktan kaçının. Perma ya da Brezilya fönü gibi kimyasal bazlı saç şekillendirme işlemlerini de şimdilik erteleyin. 


 • Saçlarınızın proteinden oluştuğunu unutmayın. Özellikle protein bakımından zengin yiyecekler tüketin. Yumurta ve süt ürünleri olmazsa olmaz. Et ve deniz mahsülleri de keza... Ayrıca, vitamin ve mineral bakımından yeterli bir beslenme düzeni önemli. 
   
 • Kış mevsiminde çıkan meyve ve sebzelerden brokoli, havuç, bal kabağı, ve ıspanak, saçın ihtiyaç duyduğu A Vitamini bakımından oldukça zengin. Özellikle ıspanak, yapraklı sebzeler içinde en çok protein içerenlerden biri! 
   
 • Bol bol su için! Ayrıca kahve ve alkol gibi vücudunuzdaki suyu azaltacak, dehidrasyona yol açacak içeceklerden uzak durun. 
TARZINIZI BU ÜRÜNLERLE TAMAMLAYIN

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >