İnanmamanız Gereken 10 Saç Miti

Bir kulağınızdan girip diğerinden çıkması gereken saç mitlerini (ya da yalanları mı desek) derledik.

Bu saç yalanlarını elbet hayatınızın bir noktasında duydunuz ya da duyacaksınız... Ancak birazdan bahsini geçireceğimiz bu trajikomik mitler, hem sağlığınızı hem de imajınızı sabote edebilir. Umarız bir dahaki duyuşunuzda bir kulağınızdan girer, diğerinden çıkarlar. Şimdi sizi onlarla baş başa bırakıyoruz.

1. Saçı havluyla kurutmak daha sağlıklıdır

Saç ne kadar ıslak kalırsa o kadar yıpranır. Bu güçsüz halinde ona ek basınç uygulamak daha fazla kırığa yol açar. Doğru ısıya ayarlanan kurutma makinesi saçınızı en has hasarla kurutmanın en kestirme yolu.

2. Yağlı saç her gün yıkanmalıdır

Saçınızın doğal bir şekilde yağlı olması onu her gün yıkamanız gerektiği anlamına gelmez. Saç derinizin pH’ını bozduğunuzda o daha fazla yağlanır ve sinir bozucu bir döngünün fitilini ateşlemiş olursunuz. Yaşantınıza uygun bir rutin belirlemek hem size hem saçlarınıza iyi gelecek.

3. Saçınız ne kadar kirliyse o kadar hızlı uzar

Duyabileceğiniz en kötü tavsiyelerden biri olabilir. Saçlar ancak, temiz bir saç derisiyle uzar. Tıkalı gözeneklerden ne hayır bekleyebilirsiniz ki? Saç yıkama rutininize sağdık kalın.

4. Saç derinizde pullanma, kepeğe işarettir

Pullanma her zaman kepek demek değildir; bunun nedeni pekala mevsim değişikliği ya da basitçe saç derisinde kuruma da olabilir.

5. Saçınızı kesmek onu daha hızlı uzatır

Hayır. Yalnızca daha sağlıklı uzar. Zaman içinde güçlü göründüğü ve kırılmadığı için de daha uzunmuş illüzyonu yaratır.

6. Şampuanlar etkisini bir süre sonra kaybeder

Saçın şampuana ‘alıştığı’ miti doğrudur ancak bu şampuanın etkisini kaybettiği anlamına gelmez. Bu durumu kanıtlayan herhangi bir kanıt yoktur. Aksine; iyi giden bir rutini bozarak saçın pH’ıyla oynama riskiniz artabilir. Bu da saçınızın daha çabuk yağlanmasına ya da kurumasına sebep olabilir.

7. Çok şampuan daha iyi temizler

Asla. Saçınızı gereksiz yıpratmak istemiyorsanız çok fazla şampuan dökmeyin ya da duş sırasında üçüncü bir defa yıkamayın. Miktar olarak bozuk para ebadı ve maksimum iki defa şampuanlamak yeterli.

8. Saçınız onu günde 100 kere tararsanız daha çok parlar

Hayır, yalnızca daha fazla kırılır ve güçsüzleşir. Ve büyük ihtimalle saçlarınızla fazla oynadığınız için çabucak yağlanıp sönecektir.

9. Kırık saçlar onarılabilir

Siz okuduğunuza inandınız mı? Tekrar düşünün. Ardından kuaförünüzün numarasını çevirmeye başlayın... Yani demek istediğimiz, kırık saçı herhangi bir ürünle yeniden doğrultmanın bir yolu yok. Ancak kırıklardan onları kestirerek kurtulabilirsiniz.

10. Saç dibine krem uygulanabilir

Tam tersi. Duşta uygulanan saç kremlerinin saç dipleriyle teması önerilmiyor. Bu, saçları ağırlaştırıp sönük gösterebilen riskli bir adım. Saç uçlarınıza uygulamaya devam edin.

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >