Berbere ve Kuaföre Giderken Almanız Gereken Hijyen Önlemleri

Bu önlemlere göz atmadan evden çıkmayın!

Artık, kontrollü sosyal hayata geçiyoruz. Bu süreçte, yani Mart sonundan beri sizlere evde yapabileceğiniz birçok farklı güzellik ve bakım önerilerinde bulunduk. Son iki aydır makyaja mesafe koyup cilt bakımına yatırım yaptınız; strese girdiniz, saçınızın rengini değiştirdiniz. Belki çok da gerek olmamasına rağmen, trende ayak uydurma hevesiyle kakül kestiniz, saçınızın boyunu kısalttınız. Artık kendinizi bir güzellik profesyoneline emanet edebilirsiniz ama, bazı şartlar var. 11 Mayıs saat 09.00’da, 21 Mart saat 18.00 itibarıyla yurt genelinde durdurulan profesyonel güzellik faaliyetlerine tekrar başlandı.

İşte, 11 Mayıs saat 09.00 itibarıyla berber, kuaför ve güzellik salonlarında nelerle karşılaştık ve karşılaşmaya devam edeceğiz? Berbere ve kuaföre giderken almanız gereken hijyen önlemleri neler? Aşağıda maddeliyoruz!

 

 1. Öncelikle, güzellik merkezlerinde ya da kuaförlerde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetlerinden faydalanamayacağınızı belirtelim.
 2. Bir an önce randevu almanız tavsiyemiz. Çünkü muhtemelen aklınızdaki tarihten çok daha ileride bir güne randevu alabileceksiniz. Nedeni, artık sınırlı sayıda (hatta yarı yarıya) müşteri kapasitelerinin olması.
 3. Tıpkı salonda çalışanlar gibi, sizin de maske takmanız zorunlu. Bir ihtimal, yapılacak işleme göre maskenin çıkarılmasına izin verilebilecek.
 4. Salona girerken kapıda, içeride hizmet görecek maksimum müşteri sayısının asılı olduğunu göreceksiniz, şaşırmayın.

 1. Kuaförler, berberler ya da güzellik salonları aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemiyor, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebiliyorlar. 
 2. Jilet/ustura ile sakal tıraşı olamıyorsunuz; yalnızca tıraş makinesi kullanılıyor.  
 3. Randevularda kayma ya da hizmette gecikme yaşansa dahi, içeride yalnızca bir müşteri bekleyebiliyor. Diyelim ki hava çok kötü, randevusuz geldiniz ve içeride halihazırda bekleyen bir müşteri daha var. Sosyal mesafe kurallarına uymak ve maske takmak şartıyla salonun dışında beklemek üzere kapıdan kibarca çevriliyorsunuz.
 4. Oturacağınız ya da temas edeceğiniz her alan önceden dezenfekte ediliyor. Sizin ardınızdan da dezenfekte edilecek. Zemin de aynı şekilde. 
 5. İşleme başlanmadan önce, uzmanınız ellerini sizin görebileceğiniz bir şekilde dezenfekte edecek ya da size özel yeni bir steril eldiven kullanacak. Eldivenin değiştiğini de size göstermek zorunda.
 6. Yapılan işlem sırasında kullanılacak tüm malzemeler ve aletler her müşteride ayrı ayrı dezenfekte edilecek. Kendi havlunuzu, tarağınızı ya da diğer malzemelerinizi yanınızda getirip getiremeyeceğinizi randevu alırken sorabilirsiniz. 

 1. Kesilen saçlarınızın temizlenmesi biraz zor olacak. Çünkü bu işlemde sıkça başvurulan ense fırçasının kullanımına artık devam edilmiyor.
 2. Yiyecek ve içecek ikramında bulunulmadığında bunu kabalık ya da ilgisizlik olarak algılamayın. Çünkü, yasak.
 3. Ayrıca, dergi de okuyamıyorsunuz. 
 4. Berberlerin, kuaförlerin ve güzellik merkezlerinin 09.00-21.00 arasında hizmet vereceklerini de ekleyelim.

 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >