Sokak Stiline Aykırı Dokunuş: DB Berdan

Modanın sıra dışı ikilisi Deniz ve Begüm Berdan.

1.    DB Berdan ile bugüne dek hiç tanışmamışlar için kendinizi bir cümleyle anlatmanızı istesek?

DB Berdan’ı, anaerkil bir altyapıdan gelen, içinde alt kültürleri ve performansı birleştiren kuir bir marka olarak tanımlayabiliriz.

2.    Londra ve İstanbul arasında sokak kültürü ve moda algısı gibi alanlarda ne gibi farklar olduğunu düşünüyorsunuz?

Londra farklılıklardan beslenen bir şehir. Sokakta olabildiğince özgür giyinebildiğin ve herkesin kendi kişiliğini özgürce yansıtmasını destekleyen bir yer. Bu nedenle de birbirinden farklı alt kültürlerinin ve müzik stillerinin doğum yeri, ana vatanı. Dünyanın farklı yerlerinden gelen ve yerleşen insanların yaşadığı kolajlanmış mini dünya, kültür zenginliği.

Londra ne kadar farklılaşmayı destekliyorsa Türkiye de bir o kadar aynılaşma eğiliminde. Ancak Türk toplumu yeniliklere o kadar hızlı uyum sağlıyor ki bütün bir kitle trende aynı anda uyum sağlayıp, aynı anda geçiş yapıyor.  Toplumculuk etkisi sokak modasına da bu şekilde yansıyor.

 

3.    Sizce moda yoluyla insanların fikirlerini değiştirebilir miyiz? Modanın kişilerin düşünceleri ve hareketleri üzerinde ne kadar etkisi var?

Moda tüketim piramidinin en tepesinde oturan bir sektör. Herhalde en etkili fikir değiştirme silahı. Farklılığı savunuyor gibi görünüp sinsice çoğunluğun “farklı”lığına ayak uydurmuş topluluklar yaratıyor. Sonuç ise “antikonformizm” diyen bir çoğunluğun sadece trend diye buna uyup aynılaşmaları.

 

4.    “Tarzını Yaratmaya Saçından Başla” mottosuyla yola çıkan TONI&GUY sizin de koleksiyonlarınızı sergilediğiniz Londra Moda Haftası’nın saç sponsoruydu. Londra’da başlayan bu birlikteliği İstanbul’a taşımak size neler hissettiriyor?

TONI&GUY ile Londra Moda Haftasında iki sezondur çalışıyoruz. TONI&GUY ACADEMY’nin başı Daniele De Angelis getirdiğimiz her fikri muhteşem vizyonuyla en üst noktalara taşıdı. Londra’da yapabileceğiniz en sofistike, en yenilikçi saç stillerini TONI&GUY ekibiyle yaptık. Hatta bu sezon ALLURE dergisi Londra Moda Haftasının en iyi saç makyajlarından biri olarak DB BERDAN’ı seçti. Bu heyecanı İstanbul’daki Moda Haftasında devam ettirerek iddiasını koruyan bambaşka stillerde bir şova TONI&GUY saç sponsorluğunda Hüseyin Çavdar ve ekibiyle devam ediyoruz.

5.    Artık dijital bir çağda yaşıyor olmamızın moda sektörüne ne gibi faydaları ve zararları var?

Dijital çağın en büyük katkısı ve artısı moda sektörünün saydamlaşması. Tasarımcıların artık daha bilinçli hareket etmelerini sağladı. Zararları hızlı tüketim markalarının fazlalaşması ve sosyal medyada görülmüş aylar süren koleksiyonların saatler içinde kopyalanıp hızlı tüketim markalarında satışa çıkması... Bu sektörün gereğinden fazla popülerleşmesi eğitim hayatındaki gençleri yanlış yönlendirebiliyor. 

 

6.    DB Berdan giyen kadınlar, sizce nasıl saç modelleri tercih etmeli? Tasarımlarınızı tamamlayan saç modelleri hangileri?

DB Berdan bireyi karakteri olan, keskin ve grafik görünümlü saçlara sahip. Nereye giderse gitsin saçlarını bir çırpıda şekillendirip çıkabilen bir karaktere sahip.   

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >