Sihirli Dokunuşlar: Melis İlkkılıç

Son dönemin en popüler makeup sanatçısı Melis İlkkılıç ile bir araya gelip sadece makyaj konuştuk.

Uzaktan bakıldığında makeup artist olmak birçok kadının hayali aslında. Peki, bu meslekle ilgili bize bilmemiz gereken ne söyleyebilirsin?

Uzun süre birini makyaj yaparken izleyip gözlemlemeniz gerekiyor. Para kazanma kaygısını ikinci plana atmanız şart. Çünkü bu sektöre freelance olarak giriş yaptığınızda ilk başta para kazanmakta zorluk çekebilirsiniz. Tecrübe de çok önemli. Ben her gün makyaj yapıyorum ve hala yeni bir şeyler öğrenebiliyorum. Sabretmelisiniz. Aranan bir makeup artist olmanızda disiplin de çok etkili. Kurumsal bir şirkette çalışmıyor olsanız bile sete zamanında gitmeniz ve yıldızlar ile anlaşabilmeniz lazım. Bu son saydığım en az makyaj yapmak kadar önemli. 

Sence en sık yapılan makyaj hatası nedir?

Fazla allık sürmek, cilt tonunuza uymayan bir fondöten kullanmak, kaşlarınızı çok ince aldırmak, ekstra aydınlatıcı sürerek cildinizi yağlandırmak, fazla pudra ile un kurabiyesine dönmek... Kısacası fazla makyaj yapmak.

Gençken daha büyük göstermek için makyaj yapan kadınlar, yaşları ilerledikçe daha sade ve doğal bir görünüm tercih ediyorlar. Sence bunun sebebi nedir?

Genç yaşta yapılan ağır bir makyajı taşımak daha kolay. Fakat ilerleyen yaşlarda kullanılan fazla kozmetik ürünü ciltteki kırışıklıklarda birikiyor. Daha iyi sonuç almak için az ürün kullanmak gerekli.

Senin makyajla aran nasıl? Günlük hayatında makyajsız evden çıkmayanlardan mısın?

Cilt bakımını çok seviyorum. Çok fazla makyaj yapmıyorum aslında. Yorgun olduğum zamanlarda cilt rengimden iki ton açık bir göz altı kapatıcısı ve maskara sürüyorum. Bazen yanaklarımın pembe görünmesi için kırmızı allık kullanıyorum. Benim derdim makyajlı değil, sağlıklı görünmek.

Bir yıl boyunca sadece tek bir kozmetik ürününü kullanabilirsin. Hangisini seçerdin?

Cilt bakım serumu kullanırım. İyi bir cilt eşittir her şey. 

Makyaj çantanı karıştırsak hangi kozmetik ürünlerine rastlardık?

Nemlendirici, tonik (seyahat boyu olarak her daim yanımda taşrım) eyeliner, maskara, kırmızı ruj, kapatıcı.

Instagram’da hangi makeup artistleri takip etmeliyiz?

Eğer az makyaj seviyorsanız Lisa Eldridge’i, glam makyajdan hoşlanıyorsanız Charlotte Tilbury’yi, abartılı makyaja ilgi duyuyorsanız Alex Max’i takip edebilirsiniz.

Gerçekten de tek değişmeyen klasik kırmızı ruj mu?

Kırmızı ruj, eyeliner, temiz ve aydınlık bir göz çevresi. Bu üçlü sizi bir davete, düğüne, işe, kısacası istediğiniz her yere götürür.

Düğün ve mezuniyet sezonu açıldı. Nasıl bir makyaj uygulamalıyız? Bize ipuçları verebilir misin?

Kendi ten renginizden çok uzaklaşmadan makyaj yapın. Gece partiye giderken glitter sürebilirsiniz ama bir düğün veya mezuniyet bunu kaldırmaz. Kendiniz olmalısınız. Geriye dönüp fotoğraflara baktığınızda “Ben kendime ne yapmışım?” dememek lazım. Mavi ve yeşil yerine şeftali, pembe, bordo tonlarına yönelin. Toprak tonlarını tercih edin. Kiprik kıvırıcısının yanı sıra uzun saatler kalıcı bir makyaja sahip olmak için waterproof eyeliner ve maskara tavsiye ediyorum. Eğer mümkünse profesyonel uygulama yaptırın. Her gün makyaj yapan bir insan cildiniz için nasıl bir makyajın uygun olduğunu daha iyi bilecektir. 

Saç ve makyaj arasındaki dengeyi sağlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğer saçınız açık ise az makyaj yapmalısınız. Mesela dudağınıza lipgloss sürmekten kaçının. Saçlarınız uçuşup dudağınıza yapışabilir. Bütün yanağınız ruj olabilir. Eğer saçlarınızı toplayacaksınız güzel bir eyeliner ve allık uygulaması yapabilirsiniz. İkisini aynı anda sürüp abartmayın. Eğer saçınız gösterişli ise az makyaj yapın.

 

Sahilde makyaj yapmak isteyenlere nasıl bir ürün tavsiye ederdin?

İki ürün tavsiye ederim; waterproof eyeliner ve maskara. Denize girmeden önce cildinize ne sürerseniz sürün suyla birlikte çıkacaktır. Bu iki ürün ise kalıcı olacaktır.

 

Bu yaz en sık rastlayacağımız makyaj trendi hangisi?

Çok fazla gül kurusu, somon ve şeftali tonları var. Metalik farlar ve koyu rujlar moda. Glosslar da çok revaçta. Çok fazla kullanmasam da severim. Metalik bir eyeliner ile somon rengi bir gloss sürebilirsiniz. Ama kırmızı ruj sürüyorsanız ya da siyah smokey eye makyajı yapıyorsanız trendlere bağlı kalmak yerine bildiğinizi uygulayın.

Senin imzan?

Makyajda net çizgilerden hoşlanıyorum. Net sürülmüş bir eyeliner, tek tek ayrılmış kirpikler, şekilli biten kaşlar, net bir dudak. Kendime asla böyle bir şey yapamıyorum çünkü yaşımı büyük gösteriyor. Bir şey yapacaksanız ya tam olmalı ya hiç olmamalı, benim makyajımdan bunu anlayabilirsiniz. 

Melis İlkkılıç
Röportaj
Makyaj
Makyaj Tüyoları
Güzellik

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >