Saç Aksesuarı Uzmanı: Gaios Design

Konunun öncülerinden Gaios Design’a merak ettiğimiz detayları sorduk.

Gaios Design’ın çıkış noktasını anlatır mısınız? Saç aksesuarları gittikçe popüler oluyor diyebilir miyiz?

Gaios Design’ın çıkış noktası aslında tüm müşterilerimizin başına daha önceden gelmiş bir hikâyeyle aynı kaderi paylaşıyor. Benim (Dilan Sayraç) bir kıyafeti tamamlamak için saç aksesuarına ihtiyacım oldu, hiçbir zaman bulamadığım gibi Türkiye’de yine aradım ve bulamadım. Tam bu sırada ortağım (Hilal Özdemir) devreye giridi ve bana Helenistik bir saç aksesuarı hediye etti. Yunan esintileri taşıyan, arkadan takılan bu saç aksesuarı da bizim ilham kaynağımız oluverdi.

El yapımı her şeye olduğu gibi takı yapımına da ilgim vardı ve bu şekilde yola koyulup arayıp bulamadığımız, zevkli, özel ve ulaşılabilir aksesuarlarımızı tasarlamaya başladık. Geçen sene atıldığımız bu maceranın bir sene sonrasında görüyoruz ki; ülkemizde de saç aksesuarı çeşidi oldukça arttı ve popüler hale geldi. Bu da tabii bizim hoşumuza gidiyor.

En çok ilgi gören modeller hangileri? Gösterişli mi yoksa sade modeller mi tercih ediliyor?

Yaz mevsimini göz önüne alırsak içinde kalın tel bulunan meyve desenli capcanlı bandanalarımız en çok ilgi gören ürünlerimizin başında. Sonrasında ise tüylü modellerimiz, incili ve taşlı modellerimiz geliyor. Yani aslında sade modeller de gösterişli modeller de tercih edilenler arasında, ayırt etmek oldukça zor. 

Saç aksesuarları mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor mu? Yazın nasıl olmalı, kışın nasıl olmalı?

Aslında artık moda denince mevsimler ortadan kalktı, biz bunu sadece kullanılan kumaş çeşitleriyle ayırdık. Örneğin yazın pamuk ve keten kullanıyorsak kışın kadifeyi tercih ediyoruz.

Yola çıkış noktamız aynı. Saç stilin en önemli tamamlayıcısı. Saç aksesuarları stilde nasıl bir rol oynuyor sizce?

Kullanım yeri ve şekli doğru olduğunda saç aksesuarı gerçek bir tamamlayıcı oluveriyor. Dümdüz bir elbiseyle ya da jdenim üzerine geçirilen bir t-shirt’le birlikte kullandığımız saç aksesuarlarıyla bir anda ‘farklılaştırmış’ tarzımızı yansıtmış oluyoruz. Saç aksesuarı kullanan kadınlar ilginin hemen yukarıya kaydığını tecrübe ediyorlardır. Aksesuar olarak bilezik, kolye veya küpe seçmek artık günümüz kadınına kendini yansıtmak ve farklı hissetmek için yetmiyor.

Aksesuarın saç tipi ile ilişkisi nasıl olmalı?

Aslında Gaios'larımızı kullanabileceğimiz saç modellerinde sınır yok. Aynı Gaios’u saçımızı topuz yaparak kullandığımızda, açık kullandığımız halinden bambaşka bir aksesuara dönüştürmüş oluyoruz. Saç tipimize göre aksesuar seçimi doğru kullanımı kolaylaştırıyor. Örneğin arkadan takılan Helenistik modellerimizi daha kalın telli ve gür saçlara öneriyoruz, tarak tokalarımız da daha çok kısa ve ince telli saçlarda tercih ediliyor.

Son olarak saç ve saç modasında önümüzdeki dönem trendlerinden biraz bahseder misiniz?

Aslında trend olmak demek bizim için kendine yakışanı bilip, bunu modayla harmanlamaktır. Bu açıdan yaklaştığımız için aksesuarlarımız her yüz şekline ve saç modasına göre farklı şekilde kullanılabilecek nitelikteler. Örneğin; ince uzun bir yüz şekliniz varsa size saçınızın ortasından geçen 3’lü modelleri önerirken, kısa saçlar için sizi çok telli bandanalarımıza yönlendirebiliriz. Önümüzdeki kış döneminde işlemeler ve kadife kumaşların ağırlıkta olduğu tasarımlar göreceğiz.

Gaios Design
Saç Aksesuarları
Taç
Röportaj
Dilan Sayraç
Hilal Özdemir
Tarz

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >