PR'ın Kilit İsmi: Feride Tansuğ

Kariyer ve moda üzerine.

Feride Tansuğ; moda, stil ve trend dendi mi akla ilk gelen isimler arasında.  En önemlisi de sektöründe parmakla gösterilen başarılı bir iş kadını. L’Appart PR İstanbul’un kurucusu Tansuğ’dan kariyeri ve moda görüşü hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

“Yapılacaklar” ajandanızın yoğunluğunu tahmin edebiliyoruz. Tipik bir haftanız nasıl geçiyor?

Sanırım tipik bir hafta yok, hepsi birbirinden farklı geçiyor… Genelde ağırlıklı olarak toplantılarım oluyor. Bir taraftan kendi bünyemizdeki markaların yetkilileri ve temsilcileriyle bir araya gelirken diğer yandan da yeni projeler, fikirler ve genç tasarımcılarla toplantılarım oluyor... Şehirdeki yenilikleri takip ediyor, sanat galerilerini ziyaret ediyorum. Eh tabii, seyahatleri de es geçmek olmaz.

Şu ana kadar en çok gurur duyduğunuz projeniz hangisiydi?

L’Appart PR İstanbul’u kurmuş olmak herhalde. :)

Halkla ilişkiler sektöründe daima güncel kalmanız için, neleri veya kimleri takip ediyorsunuz ?

Öncelikle bizim uzmanlaşmış olduğumuz alan Moda PR’ı olduğu için, moda dünyasını yakından takip ediyorum. Her ay düzenli çıkan tüm moda, lifestyle dergilerini alıyorum. Onun dışında günlük olarak takip ettiğim online mecralar arasında BOF (http://www.businessoffashion.com) yer alıyor. Yayın mecraları dışında film festivalleri, tiyatrolar ve sergileri de elimden geldiğince yakalamaya çalışıyorum.

Her sezon Paris, Milano, Londra, New York moda haftalarını ya giderek ya da online olarak takipteyim. Bu dönemler bize bir sonraki sezonun habercileri olduğu için güncel kalmamız çok önemli. 

Ajans yoğunluğunuza ek olarak İstanbul Moda Akademisi’nde de eğitimcisiniz. Genç yeteneklere verdiğiniz en önemli öğüt nedir ?

Çok çalışmalarının yanında sabırlı olmalarını ve dünyada olup bitenleri yakından takip etmelerini öneriyorum... Ve tabii İngilizce konuşmaları gerekliliğini!

 Kıyafetlerini ne kadar süre giyerseniz giyin sıkılmayacağınız tasarımcı kimdir?

Sadece Dries von Noten ve Alaia’dan oluşan bir gardırop olsa herhalde senelerce sıkılmadan kullanırım.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’u geride bıraktık. İstanbul’un moda sektöründeki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İstanbul daha yolun başında. MBFWI sadece 7 sezondur yani 3,5 senedir yapılmaya başlandığı için bence çok heyecan verici. Neden derseniz; daha yapılacak, gidilecek yol uzun…  Ama bu kadar kısa zamanda bile birçok tasarımcının etkinliğe büyük katkısı olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Başladığı günden beri her sezon daha da iyiye gidiyor. Hem yurtiçi hem uluslararası platformda konumunu kuvvetlendirmekte.

Her sene iki sezon düzenlenmeye devam ettiği sürece moda endüstrisine büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

İşinizden fırsat bulduğunuz zamanlarda, deyim yerindeyse “kafa dağıtmak” için İstanbul’da en çok hangi semtlerde zaman geçirmeyi seviyorsunuz?

İstanbul’da yaşarken “kafa dağıtmak” dediğinizde aklıma ilk Adalar geliyor. Şehre bu kadar yakın bir cennet olmasından faydalanmayı seviyorum. Şehir içinde ise Galata ve Karaköy’de dolaşmayı; yeni açılan butikleri, küçük kafeleri keşfetmeyi seviyorum. Onun dışında şehirde daha az bildiğim bölgelere gitmeyi de seviyorum; Balat, Sultanahmet gibi...

Son zamanlarda onlarsız yapamayacağınız üç objeniz nedir?

iPhone, not defterim (çantamda hep küçük boy notlarımı aldığım bir defterim olur) ve annemin hediyesi olan kolyem.

Ofis stilinizde nasıl parçalar tercih ediyorsunuz?

Bu aralar daha çok pantolon üzerine gömlek veya t-shirt giyiyorum. İş hayatına resmiyet katmak için genelde beyaz, gri ve lacivert renkleri tercih ediyorum. Dolayısıyla biraz hareket katmak için kolyeler ve fularlarla çeşitli kombinler yapıyorum.

Saçlarınızla aranız nasıl?

Doğal ama bakımlı olmalarını önemsiyorum. Anlayacağınız; aram gayet iyi. Dijital platformlardan yeni saç trendlerini ve saç stillerinden geri kalmamaya çalışıyorum.

Saç bakımı ve şekillendirme için olmazsa olmazlarınız var mı?

Saç bakımı için düzenli olarak maske uygulaması yaptırtıyorum. Onun dışında şampuan konusunda yenilikleri denemekten çekinmiyorum.

Saçların stili tamamladığını düşünürsek sizin saç ve stil eşleşmesinde olmazsa olmazlarınız neler?

Stilimi tamamlamak için saçlarımı ya açık bırakarak ya da atkuyruğu modelinde şekillendiriyorum. Bu sayede gündelik koşturmaca içinde daha rahat hissediyorum. Ama önemli davetlere katılırken saç örgüleri gibi farklı tarzlar çok hoşuma gidiyor. Dalgalı veya topuz modellerini de tercih edebiliyorum.

 

Feride Tansuğ
Röportaj
L'Appart PR
Söyleşi
Moda
Stil
Trend
Kariyer

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >