Modanın Etkili İsmi: Kaner Kıvanç

Moda endüstrisinin genç isimlerinden GQ Moda Direktörü Kaner Kıvanç, yeni sezon tüyolarını ve stil tavsiyelerini paylaştı.

Yoğun çalıştığınız günlerde ‘Ne olursa olsun iyi ki modayı seçmişim’ dediğiniz anlar hangileri?

Her yaptığım moda çekimi sonrasında iyi ki bu mesleği seçmişim diyorum. İşimi yaparken çıtamı daha yukarı taşımaya özen gösteririm ve günün sonunda içime sinen projeler ortaya çıktığında benden mutlusu yok.

Sizin gibi genç bir ismin bu alanda kariyer yapmak isteyenlere vereceği tavsiyeler neler olur?

İyi bir moda editörü olmak için algınız hep açık olmalı. İzlediğiniz film, okudunuz kitap, dinlediğiniz müzik ya da sokakta yanınızdan geçen bir insan bile ilham kaynağı olabilir. Dünyayı kurtarmıyoruz. Güzel işler ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bu sebepten kimseyi kırmadan keyifle çalışmaya da özen gösteririm. Ve şunu da unutmamak lazım: Çok çalışmadan başarılı olunmuyor.

Modaya yön veren, ‘trendsetter’ diyebileceğimiz, sizin de takip ettiğiniz birkaç isim sayabilir misiniz?

Günümüzde erkekler arasında güzel giyinen isimler olduğunu düşünsem de “trendsetter”’ların olduğuna inanmıyorum. Stil olarak favori dönemlerimden biri 70’ler olduğu için Bryan Jones’un tarzı bana hep ilham kaynağı olmuştur. İkonik tasarımcı Walter Albini’nin stili de beğenirim.

Bir dönem geri gelecek olsa hangisini seçersiniz? 80’ler mi 90’lar mı?  Neden?

Kendi stilimde 70’ler, 80’ler ve 90’ların parça parça izleri var. Kesim olarak favorim 70’ler. 80’lerin abartısını seviyorum. 90’ları hatırlatan büyük logolu sweatshirtler ise gardırobumun en keyifli parçalarıdır.

Sokak modası mı, podyumlar mı?

İkisinin arası. Podyumlarda gördüğümüz abartılı parçaları gardırobumdaki basic parçalarla birleştirmeyi severim.

Kendi tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Çoğunlukla 70’lerin stilini andıran, içinde biraz 80’lerin abartısı ve 90’ların eğlenceli yanını barındıran bir karışım diyebiliriz.

Gardırobunuzun olmazsa olmazları neler?

Fularlarım en çok kullandığım aksesuarlarımdır. Jean gömlek, jean mont, siyah tişört ve dar kesim pantolonlar vazgeçilmezimdir.

Parçalarını giymeyi en çok sevdiğiniz, tarzınıza en uygun 3 tasarımcıyı bizimle paylaşır mısınız?

Alessandro Michele, Gucci’ye geçtikten sonra marka favorilerimden biri oldu. Prada’nın koleksiyonlarını sunarken parçaları bir araya getiriş şekli hoşuma gidiyor. Ve tabi ki mümkün olsa gardırobumu Saint Laurent tasarımlarla doldururdum.

Dünyadaki moda anlayışı ve Türkiye’yi karşılaştırırsak, sizce ne durumdayız?

Hala gelişmekte olduğumuzu söyleyebilirim. Stilimizi başkalarına beğendirmek yerine, önce  kendimizi tanıyıp, sevmeye başlasak moda alanında daha hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyorum.

Türk erkeklerinin stilini nasıl buluyorsunuz?

Gün geçtikçe daha cesur hale gelmeleri beni mutlu ediyor. Ancak Türk erkeklerinin en büyük problemi vücutlarını tanımamaları. Giyinirken en önemli şey vücut ölçülerinize uygun parçaları seçmek.

Şehirde kendinizi en rahat hissettiğiniz yer neresi, sakinleşmek için özel bir mekanınız var mı?

Kendimi en rahat hissettiğim yer evim. Mümkün olduğunca evde köpeğimle vakit geçirmeye özen gösteririm.

Değişen trendlerle birlikte, saç trendleri de değişiyor. Sizce bu sezon kadın ve erkeklerde nasıl saç modelleri hit olacak?

Son birkaç sezondur podyumlarda saç ve makyaj trendleri mümkün olduğunca sadelikten yana. Ben saçlarda renk oyunları tercih etmiyorum. Tek ton üzerine yoğunlaşıldığında daha cool duruyor.

Moda ve saç stili birlikteliği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kıyafet kadar saçlarınızın da stilinizde etkisi olduğunu düşünüyorum. Her şey bir bütün içinde olmalı.

Kendi saç bakım ve şekillendirme rutininizi bize anlatır mısınız?

Kıvırcık saçlıyım. Uzun zaman saçımı düzleştirdim ve o dönemde saç bakımına daha ağırlık veriyordum. O dönemde her saçımı kestirdiğimde bakım da yaptırırdım. Ancak bu aralar doğal haline bıraktığım için bakım rutinim de seyrekleşti. Dalgalarımı daha belirgin göstermek için TONI&GUY’ın Deniz Tuzu Etkili Şekillendirici Sprey’ini kullanıyorum. 

Kaner Kıvanç
Röportaj
interview
Moda
Fashion
Style
Trend
Street Style
street fashion
GQ Türkiye moda direktörü

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >