Makyajın Sihirbazı: Fezi Altun

Ünlü makyaj sanatçısı Fezi Altun ile yeni makyaj trendlerini konuştuk.

Ünlü makyaj sanatçısı Fezi Altun ile yeni makyaj trendlerinden saç-makyaj uyumuna ve yeni dönem Instragram makyajlarına kadar tüm merak edilenleri sizin için konuştuk.

Makyaj ile tanışma süreciniz nasıl başladı, bizimle paylaşır mısınız? 

Makyajla tanışma sürecim tamamen bir tesadüf üzerine gelişti. Başka bir sektörde çalışıyorken işten ayrılmamın sonrasında MAC Cosmetics’te çalışan bir arkadaşım beni bu marka ile tanıştırdı ve ben de sektöre giriş yaptım diyebilirim.

 Makyaj ve makyaj tekniklerine olan ilgi özellikle Youtube ile birlikte yükselişe geçti. Siz bu yeni akımı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Maalesef Youtube ile birlikte makyaj bilgisi olan da, olmayan da öneri ve tavsiye verir oldu, Bu da beraberinde bilgi kirliligini ortaya çıkardı. Tabii ki herkesin profesyonel olması beklenemez ama en azından, doğruyu ve yanlışı ayıran bir sistemin calışır durumda olması çok işe yarayabilirdi.

 Instagram’da karşılaştığınız makyaj uygulamaları hakkında düşünceniz nedir?

KORKUNÇ! Bazen o kadar kötü uygulanmış makyajlarla karşılaşıyorum ki, uygulamalarını geçtim, bunu beğenen kişileri de anlayamıyorum. Bu tarz makyajların yeri gerçekten tiyatro sahnesi olmalı. 

Instagram ile birlikte çok ağır makyajlar, günlük görünümler olarak kullanılmaya başladı, sizce bu doğru mu?

Asla degil. Benim makyaj uygulama tercihim hep doğallıktan yana oldu, kişiyi değiştirmeden yapılan makyajlar hep favorim olmuştur. Ne kadar az, o kadar iyi. 

Makyaj sanatçısı olmanın eksileri ve artıları sizin için nedir?

Neyse ki şimdiye kadar hiç bir eksisini yaşamadım. Yaptıgım işi iş olarak hissetmedim hiç. İnsan gerçekten sevdiği işi yaptığında çalışmıyormuş gibi hissediyor. 

Sade, şık ve göz alıcı bir makyaj için bizimle paylaşabileceğiniz ipuçlarınız var mı? 

Çok iyi hazırlanmış bir cilt (nemlendirilmiş), çok az kapatıcı, tek tek uygulanmış takma kirpik, net ve mat kırmızı ruj.  

Geçtiğimiz senelerde Kim Kardashian sayesinde kontür uygulaması çok ünlü olmuştu. Sizce gelecek günlerde makyaj trendleri arasında bizleri neler bekliyor? 

Strobing tekniğinin (highlight) çok tutacağı söylense de, kontür uygulaması gibi ses getirmedi. Bence bu sene, göz makyajlarında kırmızı, turuncu renkler kullanılarak yapılmış smokey gözler çok sık karşımıza çıkacak. Simli eyeliner ve yine smokey makyajları da sıkça göreceğiz.

“Yaptığım makyaj nasıl olursa olsun, bu ürünü mutlaka kullanırım” dediğiniz bir ürün var mı? 

Kesinlikle nemlendirici sürmeden (göz, yüz, dudak) makyaja başlamam. Kaş kalemi ve kirpik kıvırıcısız ASLA! :)

 Kırmızı ruj mu, nude tonlarda bir ruj mu?

İkisinin de yeri başka ama kırmızı ruj bir adım önde. 

Sizce saç ve makyajın dengeli olması için hangi noktalara dikkat edilmeli?

Saç ve makyajın dengesi, katılanacak organizasyona göre aşırıya kaçmayacak şekilde, konsepte ve mekana göre ayarlanmalı. Örnek olarak; kır düğününe siyah smokey göz makyajı ve  kırmızı rujun uygun olmayacağı gibi, çok net taranmış bir topuz da kır düğünü konseptine uzak bir saç modeli olacaktır. :)

Farklı yüz tipleri için farklı makyaj uygulamaları var, peki sizce hangi yüz tiplerinenasıl saç modelleri daha çok yakışıyor?

Yuvarlak, köşeli ve geniş alınlı yüz şekillerine, açık saç modellerini; uzun, oval, üçgen yüz tiplerine de toplu modelleri çok yakıştırıyorum. Yüz şekline göre yapılacak saç modeli, çok önemli bir detay. Çünkü benim yapacağım makyaj için bir kılavuz oluşturuyor.

Her makyaja uyacak bir saç modeli öneriniz var mı?

Balerin topuzu, at kuyruğu ve açık dalgalı saç modelleri her makyaj tarzına uyan sac modelleridir. Hem çok pratik, hem çok zamansız modeller. 

Makyaj yaptığınız kişilere saç modelleri hakkında da fikir veriyor musunuz? 

Genelde o konuda profesyonel hairstylist olan arkadaslarıma güvenirim ama tabi ki kendi fikrimi de dile getiririm her zaman.

Kendi saç şekillendirme ve bakım sürecinizi bize anlatır mısınız?

Şampuan ve saç kremi yapmadan duştan  çıkamayanlardanım. Saçlarım konusunda takıntılıyım diyebilirim. Benim için doğallık çok önemli, bu yüzden tutuculuğu en hafif olan ürünleri kullanıyorum.

Fezi Altun
Make Up Artis
MUA
kim kardashian make up
contour
Kontür
Makyaj
Makyaj Trendleri
make up trends
instagram make up
instagram makyajı
Fashion
Style
Stil
Moda
Backstage

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >