Ezgi Bozkurt'tan Stil İpuçları

Model, iç mimar ve tasarımcı gibi farklı kimlikleri tek bir bünyede barındıran Ezgi Bozkurt ile stil ve markası 5thPosition üzerine konuştuk.

Model, iç mimar ve tasarımcı gibi farklı kimliklerin var. Sence bu üç yanın, birbirlerinden nasıl besleniyor?

Bir ömrün tek bir iş yapmak ve onunla mutlu olmak için fazla uzun olduğunu düşünüyorum. Beni mutlu eden işlerin peşinde koşmaktan vazgeçmeyecek kadar gencim şu an. O yüzden iç mimari, ürün tasarımı ve modelliğin yanına mayo tasarımı kariyerini de eklemekten çekinmedim. Modellik kariyerim devam etmeseydi ya da ben endüstri ürünleri tasarımı eğitimi almamış olsaydım 5thposition’a ortak olmak gibi bir durumun olabileceğini düşünmüyorum. Tekstil tasarım okumadığım için bu konuda kendimi muhtemelen asla yeterli görmeyeceğim ama endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimari eğitimlerinin getirdiği temelin üzerine, 8 yıldır modellik yapmanın oluşturduğu çevrenin desteği ile belki bir moda tasarımcısı gibi değil ama bir ürün tasarımcısı gibi mayo tasarlamayı öğrendim. 

Genelde bir günün sabahtan akşama nasıl geçiyor?

Eğer çok erken başlayan bir işim yoksa sabah kalkıp koşuyorum ya da yoga yapıyorum. Bu ara tekrar üretime girdiğimiz için atölyeler ve toplantılar arasında koşturma ile geçiyor günler. Çok başaramasam da işleri gece geç saatlere ya da hafta sonlarına sarkıtmamaya, kendime ve sevdiklerime de zaman ayırmaya çalışıyorum.

Geçtiğimiz Mart ayında Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da ortağın Buse Uğur ile beraber yarattığınız mayo-bikini markası 5thPosition’ ı tanıttınız. Geri dönüşler nasıl oldu?

Defile pek de aklımızda yokken bir anda karar verip çok kısa sürede hazırlandık. Çok heyecanlı ama çok da keyifli bir süreç oldu bizim için; geri dönüşler de öyle! Takip ettiğimiz ve çok saygı duyduğumuz bir dolu isimden bizi daha da fazla çalışmaya motive eden, gurur duymamızı sağlayan yorumlar aldık. Bu işe birlikte başlarken kendimize bu sezon sonu için koyduğumuz hedeflere daha erken ulaşmamızı, kendimize daha ufku açık hedefler koymamızı sağladı diyebilirim.

Bu koleksiyonu oluştururken ilham aldığınız noktalar nelerdi?

Markayı oluştururken de, koleksiyonu tasarlarken de çıkış noktamız bale ve dans oldu. Bale mayolarının hareketi engellemeden vücudu sarıp zarif bir silüet yaratan formlarını plaja indirmeye çalıştık. 

Kişisel stilinde genelde minimal detaylar göze çarpıyor. 5thPosition koleksiyonunu göz önüne aldığımızda senin stilinle ne tür benzerlikler yakalayabiliriz?

Modelleri tasarlarken de, renkleri seçerken de kendi stilimizden çok uzaklaştığımızı iddia edemem. Stilimin sorulduğu her soruya aynı cevabı veriyorum ve 5thposition’ın stili için de aynı şeyi söyleyebilirim sanırım; “sakin”. Büyük detaylar, karışık renkler, desenler yok; iddiasını sadeliğine borçlu iyi çözülmüş detayların süslediği bir koleksiyon yaratmaya çalıştık. Belki yıllar içinde kendi stilime bu kadar bağlı olmayan tasarımlar yapabilmek öğrenilen bir durumdur ama yeni başladığım bu alanda benim için esas olan kendi giyeceğim mayo ve bikinileri tasarlamak oldu.

Saç ve stil ayrılmaz bir ikili. Senin saç bakımı için olmazsa olmazların neler? Genelde nasıl modeller tercih ediyorsun?

Saçlarımın bakımına ya da şekillendirmeye çok özen gösterebildiğimi söyleyemem, sadece çekim ve defilelerde çok yıprandığı için düzenli olarak uçlarından kestiriyorum. İnce telli saçlarımı tarayıp kuruttuğumda dümdüz, ıslak bırakıp bir de üstüne Sea Salt Spray kullandığımda dalgalı kullanabiliyorum; bu da tüm yaz boyunca bana yetiyor. 

Sahiller dolmaya başladı, bu yıl plaj modasındaki ön görülerin neler?

Tek parça mayoların daha popüler olacağını düşünüyorum. İnsanlar mayo için “fit” olmaları gerektiğini düşünse de tek parça mayolar vücudu daha iyi toparlayıp düzgün görünmesini sağlıyor.

Bikini ve mayolar kumsal partisinde nasıl kombin edilmelidir? Saçlar nasıl bir şekle sahip olmalıdır?

Tek parça mayolarında bikinilerin de altına yüksek bel, uzun bir etek ya da pantolon akşama devam etmek için yeterli olacaktır. Saçın en güzel hali ise deniz suyunun ıslattığı, güneşin kuruttuğu hafif dağınık, dalgalı hali. 

 

Ezgi Bozkurt
Ezgi Bozkurt Röportaj
5thPosition
Moda
Stil
Röportaj

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >