Erkek Stiline Yön Veriyor: Niyazi Erdoğan

Sıra erkeklerde.

Geçmişinizde mimarlık, geleceğinizde moda var... Mimarlıktan modaya geçiş sürecinde neler yaşadınız? Bu kararı almak sizin için zor oldu mu?

Aslında mimarlık tam olarak geçmişimde kalmış diyemeyiz. Hala yaptığım bütün koleksiyonlarda izlerini görmek mümkün. Hatta son dönemde çok istediğim bir mimari projenin ekibinde yer aldım. Uzun sürenin ardından yeniden mimarlığı deneyimlemek heyecan vericiydi. Bu sebeple tam olarak bir geçiş sürecinden bahsedemiyorum. Yani hem moda hem mimarlık hayatımın her anında iç içeler.

Okuduğunuz bölümün Mimarlık olması, tasarımlarınızda ne gibi etkiler bırakıyor?

İlham kaynaklarımı mimariden aldığım sezonlarım oldu. Bunun haricinde koleksiyon yapısını kurgularken bir sistem oluşturuyorsunuz. Bu süreci tıpkı bir mimari proje çözümler gibi yürütüyorum genelde.

Sizce moda mimariden, mimari de modadan etkileniyor mu?

Tasarımın her alanı birbirine bağlı. Hepsi bir yaşam biçiminin parçası. Mimari, moda, grafik, endüstriyel tasarım bunları ayrı ayrı düşünmek imkansız.

Türk erkeklerinin moda konusunda pek yenilikçi olmayışını neye bağlıyorsunuz?

Oturmuş bir stil anlayışının olmayışına bağlıyorum. Gelişmekte olan bir üçüncü dünya ülkesi olarak moda, henüz erkeklerin öncelik sırasında. Bizim erkeklerimiz daha çok temiz ve düzgün  giyinme aşamasındalar. Bunun için de eğitim şart.

Sizce Türkiye’de erkek modası yıllar içerisinde nasıl değişiklik gösterdi?

Benim ilk başladığım dönemde, benim haricimde erkek koleksiyonları hazırlayan tasarımcı yoktu. Niyazi Erdoğan markası erkek koleksiyonları hazırlamakta öncü oldu. Benim ardımdan bu alana ilgi arttı ve yeni tasarımcı arkadaşlar katıldı. Erkek koleksiyonu hazırlayan her tasarımcı, kendine has DNA’sı ile çok nitelikli ürünler sunuyor. Bu ülkemiz moda endüstrisi için büyük gelişme.

Hangi global markayı tarzınıza en yakın görüyorsunuz?

Benzeştiğimiz bazı markalar var. Dirk Bikkembergs bunlardan birisi.

Moda, sanat ya da Dünya tarihinden hangi etkili ismi giydirmeyi isterdiniz?

Niyazi Erdoğan markası, kendi alanında lider bir marka ve DNA’sında liderlik vasıfları var. Bu sebeple Atatürk, Gandi gibi liderleri giydirmek isterdim.

Son dönemde tasarımlar ilhamını doğadan almaya başladı. Moda ile doğa arasındaki bu sıkı dostluğunun başlangıcını neye bağlıyorsunuz?

Büyük bir ironi ama doğadan uzak kalmaya ve onu özlemeye bağlıyorum. Bir de üzerinde yaşadığımız gezegenin şu anda alternatifi yok. Onu sevip korumak hepimizin birinci görevi.

Tasarımlarınızda soft renkler ile desenlerin birleşimi başrolde. İlkbahar/Yaz kreasyonunu hazırlarken ilhamınızı nereden aldınız?

2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonumu hazırlarken mimari yine ön plandaydı. Betonun netliğinden ve sadeliğinden ilham aldım. Bütün renkler sanki çimento karıştırılmış gibi grinin etkisinde. Desenlerde ise yine mimari bir öğe olan karosimanları kullandım. Avrupalı levantenler ile ülkemize gelen karosimanlar da çimentonun icadı ile ortaya çıkmış bir malzeme.

Önümüzdeki sezonda erkeklerin muhakkak edinmesi gereken parçalar neler?

Benim erkeklerin gardırobu için her zaman önerdiğim kilit  parçalar siyah ceket, beyaz gömlek, yıkanmamış bir jean ve siyah makosenler.

Niyazi Erdoğan’ın bir günü nasıl geçer, neler yapar?

Genelde hayatım iş, spor ve arkadaşlar arasında geçiyor. Antrenmanımın olduğu bir günse erkenden salona gidip en az iki saatimi geçiriyorum. Daha sonra kahvaltı ve günün hazırlıkları. Danışmanlık verdiğim firma ya da üretici ziyaretlerini yapıyorum. Yoğun toplantı maratonlarının ardından akşam yemeği için arkadaşlarla buluşuyorum ya da evimde kendi yemeğimi hazırlıyorum. Günün yorgunluğunu atmak için ye bir film ya da takip ettiğim yabancı dizilerden birisini izliyorum. Tabi ki ben de bir Game of Thrones hastasıyım.

Günlük hayatınızda nasıl saç modelleri tercih ediyorsunuz?

Saçlarım kıvırcık, kalın telli ve kuru olduğu için genelde fönle düzleştirmem gerekiyor. Son zamanlarda kuaförümden aldığım bir tavsiye ile saçlarımı daha az sıklıkta şampuanlıyorum. Bunun haricindeyse su ile yıkıyorum. Bu yazki modelim ise dağınık, kısa ve ensesi üçgen iniyor.

Sizce erkekler bu yaz saçlarını hangi modelde şekillendirmeli?

Ben tepeden toplanan modeli herkeste görmekten çok sıkıldım; bence kesinlikle onu kullanmasınlar. Bunun haricinde yanların kısa olduğu hafif ıslak görünümdeki dağınık saçlar ise bu yazki favorim. Yandan ayrılmış saçlar ise benim için out.

niyazi erdoğan
Röportaj
interview
Fashion
life
Runway
designer
Tasarım
Moda

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >