En Büyük İlhamı Kadınlardan: Başak Erdemir

Çizimleri; eğlenceli, renkli, bol desenli...

Duvar tabakları deyince akla ilk gelen isimlerden Başak Erdemir’e; kendisi, sanatı ve kurucusu olduğu Floripa Art Works hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Saçın Tarzın: Çizimlerinizi kağıt dışında farklı dokulara aktarma fikri nereden çıktı?
Başak Erdemir: 
Bir gece resim yapmak istemiştim ve evde ne kağıt ne de tuval kalmadığını fark ettim.
O gece sehpamı boyayarak farklı yüzeylerde oynamanın da ne kadar keyifli olduğunu keşfettim. Sonrasında da duvarları çok sevdiğim için olsa gerek, duvar tabakları yapmaya başladım.

S.T: Floripa Artworks’ün ortaya çıkış hikayesinden bahseder misiniz?
B.E: Çıkmadı aslında bulduğu çatlaktan fışkırdı. Resmi hep işimden artakalan zamanlarda yapıyordum ama bir süre sonra ayırdığım zamanlar dar gelmeye başladı ve her boşluğumu doldurur oldu. Bir noktada, ani bir kararla her şeyi bırakıp sanatı hayatımın odağına taşıdım.

S.T: Çizimlerinizde hep kadın figürleri kullanıyorsunuz. İlhamınızı kadınlardan aldığınızı söyleyebilir miyiz?
B.E: Aynen öyle, hatta bu kadınlara kendimi de ekleyebilirim. Bunun yanında seyahat etmek bana en büyük ilhamı veren şeylerden biri.

S.T: Kadın figürlerinden başka bir imza dokunuşunuz var mı?
B.E: Çok fazla desen kullanıyorum, hatta tamamen desenden oluşan işlerim var. Ve renk seviyorum: kalın, kaba, canlı, fovist....

S.T: Günlük çalışma rutininiz nasıl?
B.E: Her gün üretim içinde olmaya özen gösteriyorum. Sabah-akşam, hafta içi-hafta sonu gibi kavramlarım pek kalmadı. Bazen sabahtan akşama kadar bir resim üzerinde çalışıyorum, bazen akşam başlayıp sabaha kadar onun başında oluyorum. Eğer kafamdakini tuval değil de çamur ile anlatma derdim varsa bu defa tüm günüm çamurlar içinde geçiyor.  Tabii işin bir de diğer tarafı var. Laptop başında olup maillerle boğuştuğum veya sokaklarda malzeme peşinde koşturduğum günler de çok. Bunun yanında ayda ortalama 3-4 defa, çeşitli semt ve şehirlerde düzenlediğimiz tabak boyama atölyeleri oluyor.

S.T: Masaya oturduğunuzda aklınızda ne çizeceğinize ve neyin üzerine çalışacağınıza dair fikirler oluyor mu? Yoksa her çalışma yeniden keşfedilen bir süreç mi?
B.E: Bazen gece üçte uykumdan uyanıp telefona notlar alıyorum ama sonunda gene başına oturduğumda şekilleniyor yaptığım şey, sanki her çizgi/her şekil bir sonrakine taşıyor beni. Bir mühendis gibi başından son noktasına kadar çalışıp işin başına oturmak bana göre değil sanırım. İşin başında geçen o süprizlerle dolu süreç asıl heyecanlı olan.

S.T: Çizimlerinizde anlattığınız hikayeleri gündelik olaylar mı belirliyor?
B.E: Hayır, hiç. Benim kafamda da ayrı bir dünya var herkesin olduğu gibi. Oralarda gezinmeyi daha çok seviyorum.

S.T: Floripa Artwork’te verdiğiniz atölyeler hakkında bilgi verir misiniz?
B.E: Kışın genelde İstanbul’da, bahar ve yaz aylarında ise İstanbul’un dışında Ankara, Kaş, Bodrum, İzmir gibi çeşitli yerlerde de gerçekleşiyor atölyeler. Porselen kalemleriyle porselen tabaklar üzerinde çalışıyoruz. Benim duvar tabaklarımdan yola çıksak da ortaya birbirinden çok farklı işler çıkıyor ve dolayısıyla çok eğlenceli oluyor. Atölye tarihlerini Instagram hesabımdan duyuruyorum.

S.T: Stilinizi işlerinize yansıtıyor musunuz?
B.E: Hiç böyle düşünmemiştim... Renk ve desen seviyorum evet bu da işlerime bolca yansıyor sanırım. Saçlarımın da küt kesim olduğunu söylememe gerek var mı?

S.T: Stilinizi nasıl tanımlarsınız?
B.E: Rahatlık bir numarada benim için. Beyazı ve siyahı çok severim ama mutlaka renk kullanmaya da özen gösteririm, bu sadece bir kolye ile bile olsa.... Yazın genelde beyaz bluz ve bolca aksesuar kullanmayı seviyorum. Bazen bir bluz, bazen fular, bazen sadece bir yüzük olsa da vintage bir şey üzerimde kesin oluyor. Aile büyüklerim gözleri gibi bakıp sakladıkları kıymetlilerini genelde bana emanet ediyorlar. Ben de kapalı çekmecelerde saklamak yerine bayıla bayıla kullanıyorum verdikleri şeyleri. Hatta bundan yaklaşık 5-6 sene önce çok eski saatler, eşyalar ve oyuncak arabalardan oluşan bir broş serisi yapmıştım. Makyaj ve saça gelirsem; bir keresinde bir kuaför, çalışma arkadaşlarını başıma toplamıştı. Onlara hiçbir boya vs. olmayan doğal bir saç örneği göstermek için... Anlatabildim mi? :) Boyamasam da her zaman saçlarıma iyi bakmaya çalışıyorum. Makyaj yapıyorum ama onda da doğallığı seviyorum, fondöten kullanmıyorum.

Röportaj
TONI&GUY
başak erdemir
çizer
Tasarımcı
duvar tabağı
floripa art works
kadın figürü
kadın figürlü tabaklar
TARZINIZI BU ÜRÜNLERLE TAMAMLAYIN

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >