Eğlenceli Tasarımların Mucidi: Tuğba Kuzdere

Renkli, neşeli ve en önemlisi “havalı.”

Tuğba Kuzdere imzalı tukutukum markası başrolü yaratıcılık ve eğlenceye veriyor. Renkli ve grafik desenli eşarplar tasarlayan Kuzdere; markasının çıkış hikâyesini, ihamını ve tasarım sürecini bizimle paylaştı.

Ankara’dan Milano’ya, sonrasında ise İstanbul’a uzanan hikâyenizi bizimle de paylaşır mısınız?

İstanbul doğumluyum ancak üniversiteyi Ankara’da okudum. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra Moda Pazarlama Yönetimi yüksek lisansımı yapmak üzere Milano’ya gittim. Milano’da yaşarken Costume National gibi büyük İtalyan markalarının farklı bölümlerinde çalışma imkânım oldu. İstanbul’a döndükten bir müddet sonra ise göz bebeğim, kendi markam Tukutukum doğdu.

Tukutukum markası kısa zamanda çoğu kişinin ilgi ve beğenisini kazanmayı başardı. Tasarladığınız eşarp ve fularlar şık olduğu kadar eğlenceli de. Markanızı ileride nasıl görüyorsunuz?

Tukutukum sizin de söylediğiniz gibi eğlenceli ve cool bir marka. Desenlerin ön planda olduğu bir lifestyle sunuyor. İlk ürün kategorimiz ise ipek fularlar. Daha sonra sırası ile koleksiyona plaj kıyafetleri, yün şallar ve boneler eklendi. Benim hedefim ise Türkiye’deki kaliteli üretim ve el işçiliğini modern tasarımlar ile buluşturarak Tukutukum’u dünya çapında tanınan bir marka haline getirmek.

Tukutukum ne demek? Özel bir anlamı var mı?

Tukutukum aslında bir tekerleme, bu eğlenceli markanın eğlenceli ismi. Aynı zamanda da Tuğba’nın tutkusu.

Markanızı nasıl tanımlıyorsunuz? Nasıl kadınlar hayatlarında “tukutukum”a yer vermeli?

Sınırlama olmaksızın canlı, güçlü ve renkli tüm kadınların koleksiyonda kendi hikayelerini yakalayacakları desenler ile karşılaşacaklarını düşünüyorum.

Yaptığınız aksesuarları tasarlarken ilhamınızı nerede arıyorsunuz?

Hayatın ta kendisinde. Sanırım bizi biz yapan bugüne kadar karşılaştığımız her şey. Her koleksiyon hatta her desen farklı bir hikaye anlatıyor.

Tasarım sürecinizde düzenli olarak uyguladığınız rutinler var mı?

Moodboard’larım altı aylık gözlem ve birikimin sonucunda oluşuyor. Temalar ve koleksiyonun genel renk hatları oluştuktan sonra ise desenler ortaya çıkmaya başlıyor. En son süreç ise bu desenleri hayata geçirmek.

Genelde kafanızda başladığınız tasarımı hayata geçirmeniz nasıl bir süreci kapsıyor?

Aslında bu iki taraflı bir süreç. Tasarım anlamında ortaya çıkan temanın çerçevesinde desenler oluşurken bu desenlerin hayat bulacağı ürün kategorisi de gelişiyor. Tüm ürünler için en iyi kalite ve üretim ağının araştırma ve takibi de sürecin diğer kısmı.

Şu an için tasarımlarınız fular, eşarp ve bandana üzerine yoğunlaşmış durumda. İleride başka formlarda da görmemiz mümkün olur mu?

Çok heyecanlı bir şekilde her koleksiyonda ürün kategorimizi genişletiyoruz. Tüm Tukutukum ürünlerinin ortak bir özelliği var; zamansız ve bedensiz olmaları.

Yaz sezonunda da gelmesiyle, saç aksesuarları giderek ön plana çıkmaya başlıyor. Sizce “tukutukum” bandanaları kullanacak kadınlar ne gibi saç modelleri tercih etmeli?

Bu konuda yaratıcı çözümler için hem sosyal medya hesaplarımızda mini videolar hem de www.tukutukum.com adresinde bağlama teknikleri adım adım çizimlerini paylaşıyoruz. Ben şahsen bayılıyorum saç aksesuarlarına; özellikle de yaz aylarında.

Röportaj
Saç
Tuğba Kuzdere
Tukutukum
fular
Tasarım

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >