Doğal ve Samimi Didem Soydan

Stil üzerine.

Didem Soydan nasılsa öyle. Avrupai tipi ve yükselen kariyeriyle günümüzün en başarılı modellerinden biri. En önemlisi de; samimi. Modellikte 13. yılına giren Soydan ile en yeni trendler üzerine söyleşi yaptık. Sizi daha fazla bekletmeden, röportajı okumaya davet ediyoruz.

En başa gitsek… Bizimle keşfedilme hikâyenizi paylaşır mısınız?

Sevgili tasarımcı Ümit Ünal ile tanışmam üzere başlayan modellik serüvenimin tarihi; 2003. İlk defilemi kendisinin La Russie defilesi ile yaptım. Defilesine çıkmam için ilk teklifini aldığımda üniversitede öğrenciydim aynı zamanda da çalışıyordum.

Kişisel stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Kişisel stilim her beş yılda bir, bir şeyler eklenerek ya da çıkartarak şekillendirdiğim bir durumda. Dolayısıyla keskin çizgilerle ayırmıyorum. Ama yoğun iş temposunda 3’e ayırdığım bir gardırobum var.

a) Davetlerde giydiğim kıyafetler ve ayakkabılar. En önemlisi de onların tamamlayıcı aksesuarları olan çantalar ve takılar.

b) Düzenli olarak spor yapıyorum ve koşturmalarım oluyor. Aileme zaman ayırmayı önemsiyorum dolayısıyla o koşturmacada şehrin içerisinde sokak stiline ayak uydurmaya bayılıyorum. Anlayacağınız, spor giyim gardırobumda büyük bir yer kaplıyor.

c) İş toplantılarım, danışmanlık verdiğim markalar, konuşma yaptığım söyleşiler ve röportajlar için ise daha klasik şık bir görüntüyü tercih ediyorum.

Gardırobunuzda yıllar geçse de asla atamadığınız parça hangisi? Neden?

İyi bir vintage koleksiyonum var. Ayrıca zamansız olduklarını düşündüğüm palto koleksiyonumdan asla vazgeçemem!

Modellikte en sevdiğiniz ve en sevmediğiniz şey nedir?

Modellikte sevmediğim hiçbir şey yok. Bunu net olarak söyleyebilirim. İşimi çok seviyorum bu konuda objektif değilim. :)

İş yoğunluğunuzun az olduğu zamanlarda neler yapmayı tercih ediyorsunuz?

Kendime zaman ayırmayı önemsiyorum. Her ne kadar ailemi görmek baskın gelse de kendime bir şekilde zaman ayırmaya gayret ediyorum. Başka türlü bu yoğunlukla başa çıkmam mümkün değil. Kitap okumayı, evde spor yapmayı seviyorum. Boş zamanlarımda danışmanlık verdiğim firmalar için projeler hazırlıyorum. Aslında boşken bile iş düşünüyorum, sanırım en sevmediğim özelliğim bu. :)

Eğer model olmasaydınız, ne ile ilgilenmeyi isterdiniz?

Model olmasaydım psikoloji okuyup bir şekilde bunu yaşam koçluğuna dönüştürmek isterdim. İkisi farklı alanlar olmasına rağmen birleştirerek harmanlamayı çok isterdim.

Birlikte çalışmayı en çok istediğiniz tasarımcı kim?

Ümit Ünal, Özlem Süer, Selim Baklacı, Tuvana Büyükçınar, Serli Keçoğlu.

Stilini çok beğendiğiniz ama onun gibi giyinmeye cesaret edemediğiniz bir ikon var mı?

Dita Von Tesee’in bütün gardırobuna sahip olmayı çok isterdim.

Sezon bitmeden edinilmesini önerdiğiniz üç parça söyleyebilir misiniz?

Siyah-gri ayak bileklerine kadar uzanan paltolar, yüksel bel dar etekler ve Dior’un iki sezondur çıkan bütün botları!

İstanbul’da gitmeyi en çok sevdiğiniz yer neresi? Neden?

Eminönü. Yakın arkadaşım Umut ile orada inanılmaz şeyler keşfediyoruz. Karşı tarafta ise Moda… Bence İstanbul’un en güzel yerlerinden biri haline geldi. :) Bir de bahar aylarında Galata’dan Karaköy’e, oradan da Bankalar Caddesi’nden Pera’ya doğru bir tur harika oluyor görsel açıdan!

Çoğu kişinin aslında bilmediği ve okuyucuları şaşırtacak bir hobiniz ya da ilgilendiğiniz farklı şeyler var mı?

İnanılmaz hızlı okurum. İkinci olarak ise çok iyi örgü örmeyi biliyorum. Atkı ile sınırlı olmayan, kazak ördüğüm arkadaşlarım var! Çok severim ördüklerimi hediye etmeyi. Çizime de inanılmaz meraklıyım. Bir dolap dolusu boyam kalemlerim ve boyama kitaplarım vardır.

Saçlarınıza gelirsek… Her daim bakımlı ve ışıltılı gözüküyor. Günlük ya da haftalık olarak belli bakım rutinleri uyguluyor musunuz?

Saçlarıma bakıyorum. 12 senedir yoğun çekim rutinim hep artarak devam etti. Dolayısıyla saçlarım çok işlem görüyor. Şanslıyım ki saçlarım hızlı uzuyor. Saçlarıma uyguladığım bir bakım rutinim var. Youtube kanalımda bununla ilgili bir video hazırladım bu haftalarda yayına girecek.

Saçlarınızı kestirdiniz. Kulak arkasında hizalı saçlarınızla rahat ediyor musunuz?

Aslında her 3 senede bir saçlarımı kulak hizasında kestiriyorum. Fakat ilk defa bunu sosyal medyada paylaşınca normal rutinimi bilmeyen herkes saçlarımı ilk defa kısa kestirdiğimi zannediyor. Hâlbuki lisede dâhil kısa saçlı bir kızdım. Saçlarımın 4 numara olduğu bir dönem bile var! Çok da rahat ediyorum.

Sizce 2016 yılının en trend saç stilleri hangi modeller olacak?

2016’nın saç trendi bence sağlıklı ve spor saçlar. Özellikle kısa saç modelleri. Son iki senedir inanılmaz moda. Bir de bob kesim olarak nitelendirilen omuz hizasında saçları unutmamak lazım.

Didem Soydan
Röportaj
Didem Soydan Röportajı
Model
Stil
Moda

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >