Rujun Kısa Tarihi

Rujunuzu tanıyın.

Dudağınızı renklendiren rujlar hakkında bilmediğiniz şeyler olabilir. Hayatımızda önemli bir yer edinen bu kozmetik ajanının ilk kullanıcıları Sümerler’di. En büyük tutkunlarıysa Mısırlılar. Mısırlılar  güzelleşmek adına gözlerini karartmışlardı diyebiliriz çünkü rujun kırmızı rengini böceklerden elde ediyorlardı. Tarihte bilinen ilk modern rujuysa Monsieur Guerlain üretti. Formülünde Hint yağı ve balmumu vardı. Takvimler 1870’i gösteriyordu. Guerlain'ın ruju gül tonlarındaydı ve ambalajı da kurşunu andırıyordu. Adıysa, ‘Forget Me Not’ idi.

Çıkmayan rujunuzun dünyaya merhaba dediği tarihse 1920’ler. ‘İlk çıkmayan ruj’ olan Rouge Baiser, Fransız Kimyager Paul Baudecroux tarafından icat edildi ama dudaktan çok zor çıktığı için pek ilgi çekmedi... Çıkmadığı için kadınlar bu ruju hiç sevmedi. İnanması zor ama gerçek.

Haydi biraz günümüze yaklaşalım...

60’lara ait bir dudak makyajı hatırlıyor musunuz? Pek sanmıyoruz. Zira o dönemde gözler ön plandaydı. Öyle ki, dudaklar fondötenle geri plana itiliyordu. Ancak, 60’larda dudaklar her ne kadar geri planda bırakılsa da, daha önce hiç belli olmadığı kadar ‘şişmek’ üzerelerdi de. Sıvı silikonla dudak dolguları uygulanmaya bu tarihlerde başlandı. Pembe-beyaz rujlar da yarattığı illüzyonla bu dolgunluğu cilalıyordu. Epey doğal ve seksi bir görünüm! Ne dersiniz? 

Ruj
ruj günü
dudak makyajı
monsieur guerlain
rouge baiser
çıkmayan ruj
rujun tarihi
TARZINIZI BU ÜRÜNLERLE TAMAMLAYIN

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >