Hafif Makyaj Modelleri: Kuş Gibi Hisset

Makyajınızın sizinle yarışmaması ve doğal güzelliğinizin altını çizmek için önerilerimize kulak verin.

Hafif makyaj yazın alametifarikalarından, biliyoruz. Ancak kış aylarında kurumaya meyleden cilt de ağır bir makyajı pek kaldıramıyor. Pudralı ten makyajlarının altından çıkan pul pul cilt, ‘cakey’ diye tabir edilen o rahatsız edici ve yapay görünüme neden olabiliyor. 

Malum, doğal görünmek hepimizin güvenli bölgesinde. Kendimizi en rahat hissettiğimiz zamanlar, makyaj yaptığımızın belli olmadığı ama çok güzel göründüğümüz o anlar. Hafif makyaj kolay, evet. Ancak gözleri boş bırakmakla ya da dudaklarda abartmamakla iş bitmiyor. Kullanılan ürünlerin yapısı da en az renkleri ve bitişleri kadar önemli. Yapılan makyajla rahat etmek de mühim. Peki…

Tende hafif makyaj nasıl olmalı?

Fondöten artık biraz demode değil mi? Yalnızca BB/CC krem ya da ihtiyaç duyduğunuz, ton eşitsizliği olan bölgelere kapatıcı uygulamak varken? Eğer tüm yüzünüzde bir ton eşitsizliği varsa, hafif bir ten makyajı için pudrasız, mat olmayan, hafif fondötenler tercih etmenizi öneriyoruz. 

Cilt tonunuzu eşitlemek için kullandığınız ürünlerin bitişi de ayrı bir ‘hafiflik’ konusu. Az önce de belirttiğimiz gibi mat yapıdaki, içinde pudra bulunan fondöten ya da kapatıcılar kuru cilt görünümünü ortaya çıkarıyor ve rahatsızlık veriyor. Ayrıca bu türdeki ten ürünleri somut manada da en ağırları oluyor. Işıltılı bitişe sahip, adeta ikinci ten hissiyatı yaratan alternatiflere yönelmek en mantıklısı.

Allık olarak çok ışıltılı olmayan, sakin bir ürüne yönelin. Kızardığınızda yanaklarınız ne renk oluyorsa o renk allık tercih edin; bu sayede en doğal görünümü yakalarsınız. 

Doğal makyajda yüzünüzü maskelemek değil doğal güzelliğinin altına çizmek mühim. Ten renginize uygun krem konturle elmacık kemiklerinizi belirginleştirin. 

Aydınlatıcıdan uzak durun lütfen… O devir kapandı. 

Gözde hafif makyaj nasıl olmalı?

Göz makyajında neon ya da dumanlı göz makyajı yapmak mı? Bu yazının konusu değil. Tek kat maskara, katlanma bölgelerine hafif bir gölge (krem ya da toz farla) kafi. Maskaranızı mümkünse suya dayanıksız seçiniz; çıkarması sürmesinden beter olmasın… 

Dudakta hafif makyaj nasıl olmalı?

Dudağın kendi renginden rol çalmayan, kendi halinde renge ve bitişe sahip dudak ajanları doğal makyajdaki tercihiniz olsun. Mat nude’lar, renkli dudak nemlendiricileri gibi alternatiflere yönelin. Ve seçiminiz ne olursa olsun, dudaklarınızdan bir ton koyu bir dudak kalemiyle çerçevelemeyi unutmayın! 

 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >