Güzellik Tarihine Dair Şaşırtan 6 Bilgi

Biz de epey şaşırdık!

Güzellik ritüeli, psikolojiyle doğrudan bağlantılı. Güzel, çekici hissetmeniz bir yana, onun için harcadığınız zaman da bir nevi meditasyon. Son yıllarda güzellik sektörünün bu kadar sükse yapmasının bir nedeni de, bu. 

Haliyle güzelliğin de bir tarihi var. Hem de, milattan önceki yıllara rastlıyor. Şimdi sizi tarihte kısa bir yolculuğa çıkarıyoruz ve güzellik rutininin tarihindeki şaşırtıcı bilgileri paylaşıyoruz. Kaynağımız, Dominique Paquet'nin Bir Güzellik Öyküsü kitabı. 

  1. Mısırlıların gözlerine çektikleri sürme ya da rastık sürekli gözyaşı bezlerini tahriş ederek gözlerin çölde yanmasını önlemek gibi bir özellik taşırdı. 
  2. Spartalı kadınlar evliliğe hazırlık sürecinde saçlarını kazımak zorundaydı. 
  3. 17. yüzyılda allık mutluluk simgesiydi. Molière allıkla alabildiğine dalga geçse ve yerse de, insanlar ancak, aşta yaşadıkları bir üzüntüden sonra allık sürmeyi bırakırdı. Bu durum da onların bakımsız ve kirli görünmelerine neden olurdu.
  4. Arte biondeggiante, yıkanmış saçların güneşte kurutulmasıyla elde edilirdi. Barok Dönem’de bir tarak bezine sanırıp, başlarına da tenlerini güneşin kavuruculuğundan koruyan açık bir şapka takan Venedikli kadınlar o çiğ sarıyı ya da Venedik sarısını böyle hazırlardı.
  5. Mısır, güneşe en çok maruz kalan ve terleyen medeniyetlerden biriydi. Üstelik kötü koku pek hoş karşılanmazdı. Bu sebeple vücudun terlemeye karşı koymasını sağlayan, günlük ağacından ya da sakız ağacından yapılan merhemler sürekli olarak kullanılırdı. 
  6. Antik Yunan’da uyumsuz olan güzel kabul edilirdi. Nedeni, Antik Yunan Mitolojisi’nde kadın güzelliğinin hoş ve tatlı Aphrodite’yle aldatıcı ve ölümcül Pandora’nın imgesine uygun olarak doğanın uyumlu düzenlerini bozup doğal güzelliğe ters düşecek bir tür hubris (ölçüsüzlük) uygulamasıydı.
TARZINIZI BU ÜRÜNLERLE TAMAMLAYIN

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >