Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi

Fondöten kullanmak için en uygun mevsime girmiş bulunuyoruz.

Yaz mevsiminde de olsak, cildimizdeki ton eşitsizliklerini kapamak için fondötene ihtiyaç duyabiliyoruz. İşinizi kolaylaştırmak adına, basit bir rehber hazırladık. İşte, cildinize uygun fondöten seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler...

Fondötenin Renginin Size Uygun Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bildiğiniz üzere artık mağazalarda ürün denemek yasak. Bu sebeple cilt alt tonunuzu iyi tanımanız ekstra önemli. Fondöten seçiminde işinizi şansa bırakmamak için okumaya devam edin... 
Satın aldığınız fondötenin size uygun olup olmadığını anlamanın yolu, tıpkı eskiden mağazalarda yaptığınızla aynı. Ürünü bedeninizin hangi bölgesinde denemeniz gerektiğiyle başlayalım. Elin üzerinde mi? Alında mı? Çenede mi? Burunda mı? Bu, sık yapılan bir yanlış. Cevap: Hiçbiri. 

Seçtiğiniz fondötenin size uygun olup olmadığını test etmenin en doğru yolu onu boyuna uygulamak. Yüz ve boyun arasında renge dair herhangi bir farklılık yoksa doğru fondöteni uyguladınız demektir. Ancak fondöteni uyguladıktan sonra cildinizle bütünleşmesi için birkaç dakika bekleyin. Oksitlenip koyulaşma seviyesini ölçmüş olursunuz. 

Önemli!

Ayrıca bu renk testini gün ışığına çıkarak devam ettirirseniz fondötenin sağlamasını almış olursunuz. 

Cilt Alt Tonu Ne Demek, Nasıl Belirlenir?

Fondöten seçimindeki en kritik detaysa, cilt alt tonuna göre ilerlemek. Kulağa zor gelse de kestirme yolunu öğrendikten sonra işiniz kolaylaşacak. Cilt alt tonu, damarlardan belli oluyor. Eğer elinizin üzerindeki damarlarınız maviyse soğuk alt tonlusunuz. Cildiniz de muhtemelen pembe pembe. Damarlarınız yeşil ve mavi arasındaysa nötr alt tonlusunuz. Eğer yeşil damarlara sahipseniz sıcak alt tonlusunuz, cildinizde sarı ve kırmızı dominanttır. 

Bu durumda cilt rengine ve alt tonuna uygun fondöten seçiminizi nasıl yapmalısınız?

Cilt Rengine ve Alt Tonuna Göre Fondöten Seçimi 

Cilt alt tonu sıcaksa: Sarı alt tonlu fondöten kullanılmalıdır. 

Cilt alt tonu nötrse: Sarı ve pembe, karışık alt tonlu fondöten kullanılmalıdır. 

Cilt alt tonu soğuksa: Pembe alt tonlu fondöten kullanmalıdır. 

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi: Yapısına Dikkat Edin

Yağlı ya da kuru bir cildiniz varsa fondötenin yapısını göz önünde bulundurun.

Kuru ciltler nasıl fondöten kullanmalı?: Işıltılı ve nemlendirici ajanlar barındıran fondötenler tercih etmeliler. Cildin pul pul görünme ihtimaline karşı cildi daha da kurutmayacak, nemlendirici formüller kullanmak önemli. 

Yağlı ciltler nasıl fondöten kullanmalı?: Pudra bazlı, yağlı ve parlak görünümü minimalize edecek fondöten kullanmaları doğru. Mat bitişli fondötenler yağlı ciltlerin yakın dostu. 

Fondöten Alırken Dikkat Etmeniz Gereken İçerikler 

Fondöten alırken cilt tipinize göre içeriklere dikkat etmelisiniz. Yağlı ciltler ciltteki fazla sebumu emen pudra, kaloin kili gibi içerikleri arayabilir. Kuru ciltlerse fondöten seçiminde içerik formülerinde E Vitamini ya da hyalüronik asit gibi cildi nemlendiren ajanları arayabilir.


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >