Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi

Fondöten kullanmak için en uygun mevsime girmiş bulunuyoruz.

Fondöten kullanmak için en uygun mevsime girmiş bulunuyoruz. İşinizi kolaylaştırmak adına, basit bir rehber hazırladık. İşte, cildinize uygun fondöten seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler...

Fondöten Satın Alırken Nerede Denemelisiniz?

Detaylara inmeden önce bilinmesi gereken en önemli detay, fondöteni satın alırken ürünü bedeninizin hangi bölgesinde denemeniz gerektiği. Elin üzerinde mi? Alında mı? Çenede mi? Burunda mı? Bu, sık yapılan bir yanlış. Cevap: Hiçbiri. 

Mağazada gözünüze kestirdiğiniz fondötenin size uygun olup olmadığını test etmenin en doğru yolu onu boyuna uygulamaktır. Yüz ve boyun arasında renge dair herhangi bir farklılık yoksa doğru fondöteni uyguladınız demektir. Ancak fondöteni uyguladıktan sonra cildinizle bütünleşmesi için birkaç dakika bekleyin. Oksitlenip koyulaşma seviyesini ölçmüş olursunuz. 

Önemli!

Ayrıca bu renk testini gün ışığına çıkarak devam ettirirseniz fondötenin sağlamasını almış olursunuz. 

Cilt Alt Tonuna Göre Fondöten Seçimi: Rengine Dikkat Edin

Fondöten seçimindeki en kritik detaysa, cilt alt tonuna göre ilerlemek. Kulağa zor gelse de kestirme yolunu öğrendikten sonra işiniz kolaylaşacak. 

Cilt alt tonu, damarlardan belli olur. Eğer elinizin üzerindeki damarlarınız maviyse soğuk alt tonlusunuz. Cildiniz pembe pembedir. Damarlarınız yeşil ve mavi arasındaysa nötr alt tonlusunuz. Eğer yeşil damarlara sahipseniz sıcak alt tonlusunuz, cildinizde sarı ve kırmızı dominanttır. Bu durumda...

  • Sıcak: Sarı alt tonlu

  • Nötr: Sarı ve pembe, karışık

  • Soğuk: Pembe alt tonlu fondöten kullanmalıdır. 

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi: Yapısına Dikkat Edin

Yağlı ya da kuru bir cildiniz varsa fondötenin yapısını göz önünde bulundurun.

Kuru ciltler nasıl fondöten kullanmalı?:

Işıltılı ve nemlendirici ajanlar barındıran fondötenler tercih etmeliler. Cildin pul pul görünme ihtimaline karşı cildi daha da kurutmayacak, nemlendirici formüller kullanmak önemli. 

Yağlı ciltler nasıl fondöten kullanmalı?: 

Pudra bazlı, yağlı ve parlak görünümü minimalize edecek fondöten kullanmaları doğru. Mat bitişli fondötenler yağlı ciltlerin yakın dostu. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >