Bugün Dünya Ruj Günü

Dünya Ruj Günü'nde Ruj ile ilgili bilmediklerinizi sıralıyoruz.

Yüzümüze bilinen en kestirme yoldan renklendirmenin formülü malum: Ruj. Tarihin en popüler kozmetik ürünlerinden olan rujun gücü, neredeyse her dönemde kabul edildi. Sümerlerden Mısırlılara, tarihin ilk uygarlıklarında bile hüküm süren, iyi ya da kötü bir ruj dominasyonu vardı. Nasıl mı? Aşağıda listeliyoruz…

Sümerler, tarihte ruj kullanan ilk medeniyetti. Rujlarını meyve, kına ve kil tozu gibi doğal malzemelerden elde ediyorlardı.

Mısırlılar mor ve siyah ruju yüceltiyordu. Hatta bunun için ölümü göze alanlar bile vardı: Yeri geldiğinde iyot ve brom karışımı dehşet zararlı yöntemlere başvuruyorlardı. Kırmızı renk içinse böceklerden yardım alıyorlardı.

Japonlar da siyah ruj tutkunuydu. Bu rengi elde etmek için katran ve balmumunu karıştırlardı.

Ancak ruj her medeniyet tarafından hoş karşılanmıyordu. Yunan İmparatorluğu’nda ruj süren kadınlar ‘hafifmeşrep’ kabul ediliyordu. Hatta Hristiyanlıkla birlikte kırmızı ruj, şeytani bir şöhrete sahip oldu.

1920’li yıllarda koyu renk rujların hükmü başladı. Bunun nedeni çekilen sinema filmlerinde kameranın koyu rujları daha net algılaması ve ekranda daha net çıkmasıydı. Ayrıca 1920’lerde ruj feminizm sembolü olarak kabul ediliyordu.

1940’larda ruj savaşları başladı. Kozmetik endüstrisi ruju yücelttikçe yüceltti... Rekabet arttı. Öte yandan, Hitler kırmızı rujdan nefret ediyordu.

70’lerde dudaklar parlatıcılarla flörtleşmeye başlıyor. Gündüz doğal dudaklar; geceyse kırmızı, erik ve bakır tonlarının üzerinden geçilen parlatıcılar...

1981’de dünya, popüler kültürle tanışıyor. MTV lanse ediliyor. Ve bu devrimle birlikte trendler daha sağlam yayılıyor ve oturuyor. Ve çok daha cüretkar ve laubali dudaklar görüyoruz. Neon pembe gibi...

90’lardaysa dudaklar dudak renginden birkaç don koyu bir kalemle bol keseden çerçeveleniyor.

2015’e geldiğimizde Kylie Jenner’ın likit mat rujları bir dakika içinde tükeniyor. ​Ama zaten bunu hepiniz hatırlıyorsunuzdur.

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >