Evden Katıl: Online Konser, Opera, Etkinlikleri Listeledik #evdekal

Evden katılabileceğiniz etkinlikler ile kültüre doyun.

Sosyal mesafe eğlence sektörüne ve kültürel aktivitelere ket vurulmasına neden oldu. Toplu olarak gerçekleştirilen ve sosyal mesafe adına pek de sürdürülebilir olmayan etkinlikler, geçtiğimiz iki ay içinde, dünya çapında çoğu ülkede ilk durdurulan aktiviteler oldu. Dolayısıyla yeni iş modelleri geliştirdiler. Instagram’da başlanan canlı yayınlar zaman içinde bu aktivitelerin kendi medyalarında canlı bir şekilde gerçekleştiği programlara evrildi. Artık evde olmanız, dünyada olan biten etkinliklere, konserlere katılmayacağınız anlamına gelmiyor. Dünyanın öbür ucundan, tek bir tıkla opera izlemeniz, sergi gezmeniz, konsere ‘gitmeniz’ ve eğlenmeniz mümkün. İşte dünya çapında en çok rağbet gören, kültürel olarak sizi doyuracak etkinlikler.

Bu arada, online gezebileceğiniz müze ve sergilere de şurada değinmiştik.

ROYAL OPERA HOUSE: LONDON

Royal Opera House: London, yayınlarını YouTube üzerinden gerçekleştiriyor. #FromOurHouseToYourHouse kampanyasını sahiplenen kanalda bale performansları ya da opera izleyebilirsiniz. 

VİYANA DEVLET OPERASI 

Haydi, biraz opera dinleyelim. Viyana’dayız. Viyana Devlet Operası, abonelerine operanın tüm video arşivini açarak her gün bambaşka bir opera deneyimi sunuyor. Buradan ziyaret edebilirsiniz.

METROPOLİTAN OPERASI

Metropolitan Operası 14 yıllık arşivini izleyicilerle buluşturuyor. Hatta performansla 24 saat boyunca yayında kalıyor. İyisi mi siz buraya tıklayın.

INTERNET ARCHIVE

Live Music Archive adındaki, Internet Archive platformunda yer alan bölümde 220.000’den fazla canlı konser var. Arşiv, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konsere ve yerel sanatçılara ev sahipliği yapıyor. 

ISTANBUL MODERN

Istanbul Modern, Uluslararası Sanatçı Filmleri programında dünyanın pek çok yerinden sanatçının video, animasyon ve kısa filmlerini derliyor. Bu program aslında bir online sergi. 31 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir. 

PERA MÜZESİ

Pera Müzesi Film Programları’na katılabilirsiniz. Müze, eskiden kendi oditoryumunda ziyaretçileriyle buluşturduğu filmleri bu kez online şekilde seyirinize sunuyor. Altı belgeselden oluşan Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann programı, aile kavramını ele alan duygusal ve sanatsal bir yapıt. 9 Mayıs’a buradan kadar izleyebilirsiniz. 

FİLMMOR

Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin online programında, her gün festivalin 18 yıllık geçmişinden özenle seçilen bir film yayınlanıyor. 24 saat boyunca online kalan filmleri Filmmor’un Facebook ya da Instagram hesabından takip edebilirsiniz. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >