Evde Stresle Başa Çıkmanın 5 Kuralı #evdekal

Evde stresle başa çıkabileceğiniz yöntemler neler? Beş kuralı takip edin.

Evde kaldığınız zamanda yetişmesi gereken işler ve kısıtlanan özgürlük omuzlarınıza ekstra stres bindirebilir. Stres vücuttaki tüm hormon ve endokrin salgı sistemlerini etkileyip vücut metabolizmasını ve işleyişini olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ve stresi azaltabilecek vitaminler ve yaşam şekli stres sebebiyle oluşan saç kayıplarına iyi geliyor. Bu vitaminlerin başını, bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini çekiyor. Balkonunuza sandalyenizi atın, güneş kremini sürün aralıklarla güneşlenin. Aşırıya kaçmadan... Peki, evde stresle başa çıkabileceğiniz diğer yöntemler neler? Bu beş kuralı takip edin. 

Zamanınızı yönetin. 

Günlerinizi önceden planlayın. Ertesi gün ne yapacağınızı bilerek uyanmak zamanı daha iyi yönetmenize yardımcı olur. İşlerinize belirli zamanlar tanıyın ve o süreye uyun; sarkıtmamaya çalışın. Bu konuda katı olmanız daha sonra yaşayacağınız başarısızlık ya da yetersizlik hissinden çok daha verimli bir sonuç verecek. Zaman yönetimi yaparken kişisel gelişiminize, ya da hobilerinize zaman ayırmanız gerektiğini ve bu dönemde aşırı üretken olmama hakkınızın olduğunu da kendinize hatırlatın. Zaman yönetimi ile ilgili fikir sahibi olmak isterseniz, yazımıza göz atabilirsiniz. 

Kafeini azaltın, su tüketimini artırın. 

Aşırı kafein tüketimi hem uykunuzdan çalar hem de size gereksiz bir stres yükler. Günlük kahve tüketimini 2 bardakla/kupayla sınırlayın ve bunları da akşam 16.00-17.00’dan önce tüketmiş olun deriz. İçtiğiniz kahve kadar, hatta biraz daha fazla su tüketmeyi de ihmal etmeyin. Vücuttan su çalan kahve, dehidre olmanıza ve dolayısıyla strese girmenize neden olur.

Egzersiz yapın. 

Stresin bir numaralı nedenlerinden biri de fiziksel aktivitenin azlığı; vücudun, beynin ve ruhun hamlaşması. Egzersizin strese faydasıysa, kafanızı dağıtması ve bittikten mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlaması. Eğer haya egzersize başlamadıysanız ufak adımlar atmanızı öneriyoruz. Aniden vücuda yüklenen antrenmanlar da strese neden olur. Günde 10 dakikalık hafif pilates ya da yoga seansları ideal. Yol göstermesi için online sınıflara katılabilir ya da tek başınıza yapmak istiyorsanız yazımızda bahsettiğimiz hareketleri uygulayabilirsiniz. Bu arada YouTube da online egzersiz opsiyonları bakımından deryadeniz... 

Stresi yönetin. 

Neredeyse tüm gün evdesiniz. Yalnız ve kontrolsüz hissetmek psikolojinizi yıpratacak en önemli faktörlerden. Kendinize gereksiz stresler yaratmayın. Gerçekten istemediğiniz durumlara “Hayır.” cevabını verme özgürlüğünüz olduğunu kendinize hatırlatın. Bunu hem direkt olarak bir insana hem de içinde bulunduğunuz duruma mesafe koyarak (haberler sizi rahatsız ediyorsa izlememek, yapılacaklar listenizin uzunluğunu azaltmak gibi) yapabilirsiniz. Kontrolü elinize alın. Uzak kaldığınız ve sevdiğiniz insanların bir telefon (hatta kamera) uzaklığında olduğunu biliyorsunuz; görüntülü şekilde sosyalleşin, kendinizi yalnız hissetmeyin. 

Uyku düzeninize dikkat edin. 

Uykunun genel psikolojinize ve sağlığınıza olan etkisi, kalitesine göre değişiyor. Yetersiz ya da yarım yamalak alınmış duygu strese yol açıyor. Kaliteli uyku almanız için yapmanız gerekenleri burada yazdık. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >