Dengeler Değişiyor

Artık beyaz perde ve televizyon ekranı erkek egemenliğinden sıyrılmak için elinden geleni yapıyor.

Özellikle de 2017 yılında. Yakın gelecekteki ilk ataklardan biri hayalet avcılarını kadın kadrosu ile yeniden sinema ekranına taşıyan Ghostbusters’dan geliyor. Sonrasında Atomic Blonde ve Wonder Woman dikkatimizi çekiyor. Ve bir anda televizyon ekranında Big Little Lies dizisi beliriyor. Ve Hunger Games’in unutulmaz karakteri Katniss Everdeen, erkek egemenliğindeki sinema dünyasında kadın süper kahraman olma savaşına artık yalnız devam ettirmiyor. Filmin üzerinden yıllar geçmesi onu unuttuğumuz anlamına da gelmiyor.

Bir andan anti süper kahraman Jessica Jones karşımıza çıkıyor. Ve mükemmel olmayan kadınların gücünü ortaya koyuyor. Bir yandan Bad Moms devam filmi ile bize göz kırpıp annelerin mükemmel olmak zorunda olmadığını vurguluyor.

Geçmişten aldığımız gazla yola devam ediyoruz. 2017’de büyük bir ivme kazanıp 2018’de ise daha fazla kadının başrolü üstlendiği filmlerle bezeli bir takvim için gün sayıyoruz. Peki, hangi filmlerden bahsediyoruz?

2017’ye henüz veda ettiğimizi varsayarsak geçmişe kısa bir bakış atmakta bir sakınca göremiyoruz. Ve listemize Atomic Blonde ile başlıyoruz. 

Ardından Oscar adayları arasında göremesek de gönlümüzün kazananı olarak bahsedebileceğimiz Greta Gerwig’in Lady Bird’ü geliyor.

Ve 2017’den aklımızda kalanların yanı sıra 2018’de izlemek için gün saydığımız diğer filmleri vakit kaybetmeden sıralıyalım. Big Little Lies, The Post, Battle of Sexes, Star Wars: The Last Jedi, Colossal bahsettiğimiz filmlerden sadece bazıları.

 

Big Little Lies
The Post
Battle of Sexes
star wars: the last jedi
Colossal
movies
Filmler
Sinema
kadın başrol
eşitlik
wonder woman

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >