Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin! #evdekal

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bu beş maddeye dikkat edin!

Bağışıklık sistemimiz basitçe, vücudumuzdaki savunma mekanizmamız demek. Bu sistem vücudumuzu zararlı maddelerden koruyor, patojenleri ve tümörleri tanıyor ve onları yok ediyor. Ancak düzgün çalışması için çok temel hususlara dikkat etmek gerekiyor. Aşağıdaki beş maddeye kulak vermenizi öneriyoruz!

Bol su için!

Vücudunuzdaki toksin atımını hızlandırmak ve metabolizmanın düzgün çalışmasına yardımcı olmak için ilk kural bol su içmek. 2,5-3 litre su içmeye özen gösterin lütfen.

Dengeli beslenin.

Besin çeşitliliğinden ödün vermeden ve mümkün olduğunca posalı beslenmek önemli. Öğünlerde de C Vitamini, kefir gibi probiyotikler, selenyum, kalsiyum, protein, B12 ve Omega 3 bakımından zengin gıdalara yönelmek gerekiyor. Sağlıklı ve yaratıcı tariflere göz atmak için yemektekeyifvar.com’dan yararlanabilirsiniz. Evde geçirdiğiniz vakti yeni tarifler öğrenerek değerlendirmek de fena fikir sayılmaz. 

Egzersiz yapın.

Egzersiz yapmak hem fiziksel hem de psikolojik direncinizi artırıyor. Haftada 150 dakika orta seviyede egzersiz yaptığınızda, tükettiğiniz (özellikle yukarıdaki gibi sağlıklı olan) gıdalar doğru şekilde emiliyor. Bu sayede egzersiz bağışıklık sistemini olumlu etkiliyor. 

Bir diğer yöntem de meditasyon... Nefesinize odaklanıp gözlerinizi kapatın. Kendinizle baş başa kalıp ruhunuzu dinginleştirmek ve dış dünyaya birkaç dakika da olsa set çekmek size iyi gelir, mutlu olursunuz. Eğer meditasyonunuzu yogayla birleştirirseniz işin içine fiziksel aktivite de kattığınız için besin emilimini de artırmış olursunuz. Enerjiniz yükselirken sinir sisteminiz de rahatlar. 

Düzenli uyuyun.

Günde yedi ila sekiz saat uyumanız çok ama çok önemli. Uyku sırasında adeta temizleniriz ve vücudumuz kendini onarır. Uyku hormonumuz melatonin, uyku esnasında toksinlerle serbest radikallerle savaşarak antioksidan etki gösterir. Diğer taraftan yetersiz uykunun glikoz toleransını ve leptin hormonu seviyesini (tok hissetme) azalttığı biliniyor. Ayrıca bunun yanında ghrelin (açlık) hormonu seviyesini artırarak iştahınızı açıyor. 

Gülün!

Gülmek bağışıklığı güçlü tutan en önemli desteklerden biri. Evde keyifinizi yerine getirecek film ya da dizilerin yanı sıra vaktinizi sevdiklerinize ayırmak (yan yanaysanız ne ala; değilseniz online yoldan) mutlu olmanız için harika bir yol. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >