Sakal Nasıl Gürleşir? Seyrek Sakal Sorunu Için Çözüm Önerileri

Seyrek sakal sorunu için çözüm önerilerimize kulak verin.

Erkeğin makyaj sakalı ya da saçı olabilir, fark etmez. Her ikisinde de makul olan özelliğin gürlük olduğunu biliyoruz. 

Sakal Neden Seyrekleşir?

Sakal, yaşla beraber gürleşir. Sağlıklı bir delikanlının 17 ve 20 yaş arasında sakal çıkarması gerekir. Ardından günde üç ila dört milimetre uzayan sakallarla ömür boyu uğraşır. Ancak bazen sakallar mızmızlık yapıp seyrek çıkmaya başlar.  

Sakal Küser Mi?

Acaba, sakalınızın seyrekleşmesinin nedeni, kıl köklerinizin size küsmesi olabilir mi? Sakallarınızı tersten değil, kılların çıkış yönüne doğru tıraş etmeye özen gösterin. Ardından nemlendirici bir kremle derhal bakım yapın ya da yaptırın.

Seyrek Sakal Nasıl Gürleşir?

Seyrek sakallarınızın nasıl sıklaşacağı konusunda yolunuzu kaybetmiş gibi hissediyorsanız telaşa kapılmayın! İşte en kolay sakal gürleştirme yöntemleri: 

Sakallarınız her şeyden önce, düzenli uykuyla ve sağlıklı beslenmeye gürleşir.

Büyüme hormonunuzun düzenli şekilde salgılanmasına imkan vermeden, gür sakallara sahip olmayı nasıl bekleyebilirsiniz ki? Gece 11.00 ve 2.00 arasında uyumuş olmaya dikkat edin. Sakalın yapı taşı olan protein bakımından zengin besinler yemeye de gayret edin. 

Ardından, sakallarınızı gürleştirmek için kan dolaşımınızı artırmanız gerekir. 

Sakallar da tıpkı saçlar gibi uçtan değil, dipten uzar. Bu uzunluk ve gürlük de, derinizdeki kan dolaşımının seviyesiyle paraleldir. O bölgedeki kan dolaşımınız ne kadar güçlüyse kıl kökleriniz de o kadar beslenir. Yanaklarınızdaki ve çenenizdeki kan dolaşımını artırmak için en kolay yol o bölgelere masaj yapmaktır. Dilerseniz yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalama da yapabilirsiniz. Sakallarınız üzerinde buz küpü gezdirmek de bir yoldur. 

Daha gür sakallar için düzenli tıraş olmanız da şart.

İster hipster ister Justin Timberlake sakalı isteyin... Uzunluğu fark etmez. Düzenli tıraş olmak sakallarınızın çok daha temiz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Bunu tıpkı, ‘saçın kırıklarından aldırmak’ mantığı gibi düşünebilirsiniz.  

Sakallarınızı temiz tutarak ve doğal yağlarla bakım yaparak gürleştirebileceğinizi de pas geçemeyiz. 

Önemli uyarı: Sakallarınıza yağ sürmeden önce onların temiz olduğundan emin olun. 
Sakallarınızı temizledikten sonra tarakla düzgünce tarayın ve kıl köklerini besleyen argan ya da tatlı badem yağı gibi doğal yağları masaj yaparak sakallarınıza yedirin. Bu işlemi gece uyumadan önce yaparsanız hem rahatsız olmaz hem de sakalarınızın yeterince beslenmesine süre tanımış olursunuz.

 

Son olarak: Sakallarınızı gürleştirmek için illüzyona ne dersiniz?

Sakallarınız her zaman saçlarınızla aynı renk olmayabilir. Ve sonucunda da sakallarınız daha cılız görünür. Bu gibi bir durumda en kolay yöntem olan boyayı deneyin. Saçlarınızla aynı tonda bir boyayla sakallarınızın rengini koyultabilirsiniz.  


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >