Evde Sakal Tıraşı Olmanın İncelikleri #evdekal

Tıraş rutininizi aksatmamanız için size kolay bir rehber hazırladık.

Evde kaldığınız süre boyunca bakımınızı ihmal etmeye meylediyorsanız iki kere düşününüz. Uzayan sakallarınızla baş edemeyecek noktaya gelmek üzere olabilirsiniz. Tıraş olmayı gözünüzde büyütmemeniz için size bir rehber hazırladık. 

Bu arada...Tıraş olurken yaklaşık 25,000 kıla veda ettiğinizi biliyor muydunuz? 

6 adımda tıraş. 

  1. Cildinizin yumuşadığı duş sonrası tıraş olmak için harika bir zamandır. Eğer duşa giremiyorsanız sıcak suda beklettiğiniz yüz havlusunu 30 saniye boyunca sakal ve bıyıklarınızın üzerine tutun. Duş sonrası bu yumuşaklığı muhafaza etmek ve tıraş bıçağının yaratabileceği kesik ya da tahrişleri minimalize etmek için cildinizi nemlendirmekle işe başlayın.  
  2. Ardından tıraşın asıl aktörleri olan tıraş köpüğünü ya da tıraş jelini uygulayın. Bu ürünler tıraş bıçağının daha kolay kaymasına yardımcı olur. Ayrıca nemlendirme ve rahatlatma özellikleri de mevcuttur. Tıraş köpüklerinin jellere göre daha kolay durulandığını unutmayın. 
  3. Tıraş olmak sezgisel bir eylemdir. Bu sebeple çok yavaş ve dikkatli olmanız gerekir. Sakal tıraşı olurken, kılları çıkış yönlerine doğru alırsanız canınız yanmaz ama pürüzsüz bir tıraş da elde etmezsiniz. Önce düz, ardından ters tıraş olabilirsiniz (iki adım arasında mutlaka köpük ya da jel kullanın). Ama tıraş olduğunuz yerin üzerini çok fazla tıraş etmeye yeltenmeyin. Derinizi tahriş edebilirsiniz.
  4. Tıraş olurken bıçağı köpükten ve kesilen kıllardan temizlemek için sürekli durulayın. 
  5. Sakal ve bıyıklarınızı temizlediğinize göre, yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Çok sıcak su kullanmaktan kaçının!
  6. Son etapta yüzünüzü tıraş losyonuyla nemlendirin ve rahatlayın. 

Daha rahat bir tıraş için neler yapılabilir?

  1. Sakalınızın ne yöne doğru çıktığını tespit etmek için, bir kartın kenarını üzerinde gezdirin. Kart nerede takılı kalıyorsa sakalınızın çıkış yönünün tersini tespit ettiniz demektir. 
  2. Tıraş bıçağınızın jiletlerini her gün kontrol edin. Eğer körleştiyse ya da paslandıysa hemen ona veda edin. Aynı zamanda kayganlaştırıcı bantlardan da tıraş bıçağının ömrünü tayin edebilirsiniz. Eğer kayganlaştırıcı bandın rengi solduysa ya da bantta tahribat varsa tıraş bıçağınıza veda edin. 
  3. Tıraş sırasında çok sıcak su kullanmayın. 
  4. Kılları kökten almak istiyorsanız bir elinizle o alanı gererek tıraş olun. 

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >