Erkek Saç Bakımı: Kuru ve Yağlı Saçın Farkı

Saçınız başınızın belası olmasın. Saç bakımı stratejinizdeki en önemli adım kuru ve yağlı saçların dilini öğrenmek. Tüyolarımızı sıralıyoruz.

Erkeklerin saçı, makyajı. Ve tabii ki saçlarına yaratıcı şekiller verip vermemek kadınlar gibi onların da keyfine kalmış bir durum. Ancak bir noktadan kaçma lüksleri yok: Saç bakımı! Ancak saç bakımını doğru bir şekilde yapmak için saçınızın ve saç derinizin dilinden anlamak gerekiyor. Saç derinizin yağlı, normal ya da kuru olması dikkat etmeniz gereken ilk etkenlerden biri. Saçlarınızdaki kuruluk ya da yağlılık saç derinizdeki yağ bezlerinin ne kadar aktif çalıştığıyla alakalı. Bu denge genetik olabildiği gibi onu beslenme gibi iç etkenlerle ya da saçlarınızı çok yıkamak gibi dış etkenlerle bozmanız olası…

Biz de tam burada araya girerek birkaç tüyo sıralıyoruz.

SAÇLARINIZ KURUYSA…

Size kuru saçlarla ilgili ilginç bir bilgi vererek başlayalım… Düz saçlardan ziyade kıvırcık ve dalgalı saçlar kuru olmaya daha meyillidir. İlginç, değil mi? Nedeni, saçın doğal şekli… Dalgalı ya da kıvırcık saçların karakteristik halka şekilleri köklerden gelen doğal yağların saç uçlarına ulaşmasını geciktiriyor. Bu da saçın kuru görünmesine neden oluyor.

Bazen sorun, saç derinizin kendisinden kaynaklanıyor. Saç derisindeki kuruluk zamanla pul pul dökülmeye yani kepeğe neden olabiliyor. Bu, saç derisi iki haftada bir yenilendiği için bu durum doğaldır ancak aşırıya kaçtığında omuzlara dökülebilen kepekler görülebiliyor. Kepek sorununa yol açan başlıca yanlış hataları, gereğinden fazla saçı az şampuanlamak, yanlış taramak, stres, çinko ya da B Vitamini bakımından yetersiz bir beslenme düzeni şeklinde sıralayabiliriz.

Peki, kuru saçlarınızı ve kepeği nasıl yatıştırabilirsiniz?

Saç dibinize ihtiyacı olan ilgiyi, özel yağlarla masaj yaparak verebilirsiniz. Argan yağı ve E Vitamini kapsülleriyle saç derinizi ödüllendirebilirsiniz!

Diğer taraftan, kuru saçlarınızı nemlendirmek için özel şampuanlardan yardım alabilirsiniz. TONI&GUY Babassu Özlü Kuru Saçlar için Şampuan ve Saç Kremi’ni deneyebilirsiniz. Haftada iki defa TONI&GUY Kuru Saçlar için Bakım Maskesi’ni uygulayabilirsiniz.

Biraz önce bahsettiğimiz gibi eğer kepek probleminiz varsa muhakkak bir uzmana danışmalısınız. O zamana kadar saç derinizi kaşımamanızı tavsiye ederiz.

SAÇLARINIZ YAĞLIYSA…

Saçın doğal şekli tıpkı kuru saçta olduğu gibi yağlı saçta da önem teşkil ediyor. Düz saçların çabuk yağlanması tam da bu yüzden… Saç dibindeki yağlar saçın uçlarına doğru çok kolay şekilde hareket ediyor. Saç çabucak yağlanıyor, ağırlaşıyor, sönük görünüyor…

Bu noktada en sık düşülen hata saçların kirli olduğunu düşünüp onları sürekli yıkamak. Siz temizlediğinizi düşünseniz de saçı çok fazla yıkamak onu daha fazla yağlandırıyor. Saç deriniz kurumaya başladığını düşünerek oraya daha fazla sebum yolluyor. Saçınızdaki yağı azaltmak için öncelikle yıkama alışkanlığınızı azaltmayı deneyin; haftada üç kafi, unutmayın.

Ellerinizi saçlarınızdan çekin! Bir erkek olarak saçlarınızla ne kadar oynuyorsunuz bilmiyoruz. Uyarmak istedik. Ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeniz mühim. Çok fazla fast food tüketmek, baharatlı ve acı yemek sebum dengenizi bozabilir.

Yağlı saçlarla nasıl baş edebilirsiniz?

Saç şekillendirici ürünlerin kullanımını azaltabilirsiniz. Saçlarınızın ekstra yağlanmasına neden olabilirler.

Gün içinde saçınızdaki sebumdan ve yağlı görünümden rahatsızsanız, bu noktada yardımınıza bir şampuan yerine sebumu hızlıca dengelemek için öncelikle TONI&GUY Canlandırıcı Kuru Şampuan koşuyor. İstediğiniz an, istediğiniz yerde.

Genel bakım rituelinizeyse saçlarınızı yağda arındıracak TONI&GUY Kömürlü Yoğun Arındırıcı Şampuan’ı ekleyebilirsiniz.

TARZINIZI BU ÜRÜNLERLE TAMAMLAYIN

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >