Buzz Cut: Asker Tıraşı ile Yaza Giriş

Rahatlığın tadını üç numara saçla çıkarmak istemez misiniz?

Karantinada farklı alanlardan birçok farklı trende şahit olduk. Muzlu ekmek yapmak, online egzersiz dersleriyle forma girmek, kendi kendine kakül kesmek... Güzellik ve bakıma dair tercihlerimiz psikolojimizin bir yansıması olduğundan bu dönemde bazı radikal değişimlerle daha farklı ve özgür hissetmek istedik. Bu sebeple saçlarla ilgili birçok trende şahit olduk. Yukarıda da bahsini geçirdiğimiz üzere, kakül kesmenin yanı sıra saç boyamak, saçın boyuyla oynamak gibi girişimler yaşandı. Ancak belki de en radikali ve cesaret gerektireni buzz cut denen saçı üçe vurma girişimiydi. Yani, asker tıraşı. 

Asker tıraşı artık kadınların da yaygın bir şekilde kullandığı rahat bir model. Üstelik yaz için daha ferah bir saç da düşünemiyoruz. Erkekler için yazın  mutlaka denenmesi gereken saç modellerinden bir zaten.

Saçı kazımak saçı gürleştirir mi?

Ancak yaygın bir kanı olan ‘saçı kazıtmak saçı daha gür çıkarır’ düşüncesinin gerçeğine bir açıklık getirelim. Saçınızı üçe, ikiye ya da sıfıra vurmak saçın daha gür çıkmasını sağlamaz. Saçları gürleştiren içten beslenmesi ve doğru şartlarda bakım uygulanmasıdır. Saç kökünüz kuvvetli olduğu müddetçe saçlarınız güçlü ve sağlıklı olur. Dolayısıyla dökülme yaşanmaz, gür kalır. Saçınızı düzenli bir şekilde yıkayıp nemlendirin.
 
Peki, nasıl yapılır bu asker tıraşı?

Asker tıraşı için gerekli malzemeler: 

  • İki ayna
  • Saç havlusu
  • Tıraş makinesi 
  • Makas
  • Şampuan
  • Saç kremi

Asker Tıraşı Nasıl Yapılır?

Tıraştan önce kullandığınız makinenin bıçaklarına dikkat edin. Körelmediğinden emin olun. 

Saçlarınızı temiz bir şekilde tıraş etmeniz önemli. Tıraş öncesinde saçınızı Clear Duş Ferahlığı Erkek Şampuan’la yıkayabilirsiniz. Özel olarak geliştirilen bio-güçlendirici formülüyle saçınızı ve saç derinizi kir ve kepekten temizler. İçeriğinde yer alan limon ve bergamot özlü yeşil çayın güçlü ve tazeleyici kokusuyla etkileyici bir ferahlık sunar. Dilerseniz ardından saç kremi de uygulayabilirsiniz ama bu adım opsiyonel. 

Duştan sonra saçlarınızı iyice kurulayın ve ince bir tarakla düzgünce tarayın. 

Hem karşınızda hem de arkanızda, saçlarınızın arkasını da görebileceğiniz genişlikte iki ayna bulundurun.  
Eğer saçlarınız uzunsa makas ile kabasını alın. 

Saçınızı sıfıra vurmaya istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Genellikle başın en tepesinden ya da yanlardan başlanıyor. Tıraş makinesiyle saç tıraşı yapmanın en büyük avantajı saçlar arasından hızlıca kayması. Saçlarınızı sıfıra vururken kullandığınız makinenin başlıkları bu kesimin kısalığını belirliyor olacak. Uygun başlıkla tıraşınıza başlayın. Çok kuvvet uygulamadan ilerleyin, saç derinizi tahriş etmek istemezsiniz. zaten makine saçlarınızdan kayacak.

Bu esnada eğer lavaboda kesim yapıyorsanız lavabo giderini kapatın, tıkanmasın. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >