Yüzünüze Sürmekten Kaçınmanız Gereken 6 Madde

Cilt bakımında doğal kürlere dikkatli yaklaşmanız gerekiyor.

Evde kaldığımız sürede cilt bakımına yöneldiğinizi tahmin ediyoruz. Bundan pişman mısınız? Pek sanmıyoruz. Tabii cilt bakımının dozunu fazla kaçırdıysanız ya da yanlış ürünler uyguladıysanız durum farklı. Peki, mutfağa girdiniz mi? Hayır, yemek yapmak için değil. Mutfaktaki doğal malzemelerle maske ya da başka bir formda cilt bakımı kürleri hazırlamak için? Eğer girdiyseniz ve akabinde cildinizde bir sorun yaşadıysanız dikkat. Doğal malzemeleri tek başlarına, cilde direkt sürmek tahrişe hassasiyete sebep olabiliyor. Daha sonra bu sorunları düzeltmek için çok uğraşabilirsiniz. İşte, cildinize direkt uygulamaktan kaçınmanızın iyi olacağı maddeler.

Zeytinyağı 

Zeytinyağını cildinizi nemlendirmek ya da hazırladığınız bir peeling’i yumuşatmak için kullanacağınızı tahmin ediyoruz. Ama zeytinyağı gözenek tıkayan bir içerik olduğundan ciltte siyah noktalara neden olabilir. Komedonojik değeri yüksektir... Zeytinyağını güzellik rutininize dahil etmeye kararlıysanız, yüzünüzden ziyade saçlarınıza sürmeyi deneyin. Eğer cildinizi nemlendirmek istiyorsanız çok daha hafif ve içinde yararlı başka içerikler de olan nemlendirici kremlere yönelin. Simple Water Boost Hydrating Booster Nem Hapsedici Krem’i deneyebilirsiniz. Mineraller ve bitki özleriyle cildinizi anında nemlendirir, cildinizdeki gerginlik ve kuruluk hissini gidermeye yardımcı olarak uzun süre nemli kalmasını sağlar. Cildiniz rahatlık hissiyle doğal ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Limon 

İnternette gördüğünüz o limonlu maskeler uzun vadede cildinizde lekelenmelere neden olabilir. Limon, cildi aydınlatmaya yaradığı için son zamanlarda çok popüler ancak içindeki sitrik asit cildi güneşe ve diğer etkenlere karşı zamanla hassaslaştırıyor ve cilt özellikle UV ışınlarına karşı duyarlı hale geliyor. 

Diş macunu 

Sivilcelerinizi kurutmak için kullandığınız diş macunu cilt bariyerinize zarar verebilir. Cildi tahriş eder ve dış etkenlere karşı hassaslaştırır. Bırakın tüm yüze uygulamayı, sivilcenizin üzerine topikal uygulamadan bile kaçınmalısınız. 

Karbonat 

Karbonat da tıpkı diş macunu gibi cilt bariyerinize zarar verebilir ve aynı olumsuz sonuçları doğurabilir. Cildimiz asidiktir. Karbonat çok bazik olduğu için cildin pH dengesini bozar ve asit mantosuna zarar verir. Cildin koruyucu yağ tabakasını çözer. Bu da, cildin bakteri saldırılarına ve sivilcelere karşı savunmasız kalacağı anlamına gelir. Ayrıca karbonat çok tanecikli olduğundan cildi eksfoliye de eder, fiziksel peeling yapar ancak bu cildi bariyerini mahveder. 

Yumurta

Yumurtanın cildi gerdiği ve sıkılaştırdığı söylense de, ciltte salmonella bakteriyel enfeksiyona yol açması olasıdır. Risk almak istemezsiniz. 

Sirke 

Sirkeli tonikler cilt bakımında tuhaf bir şekilde popüler olsa da, cildi tahriş etmeye, güneş yanıklarına zemin hazırlamaya hatta sürekli kullanımda kimyasal yanıklara (asidik olduğundan) davetiye çıkarıyor. Kötü kokusu da cabası..


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >