Tüylerden Kurtulmanıza Yarayacak Yöntemler

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmanız için yöntemleri sıralıyoruz.

Uzun süre evinizin konforunda olmanız, istenmeyen tüylerden kurtulmanız için harika bir fırsat. Tabii bu süreyi bir bahaneye çevirmiyorsanız... İzninizle, evde uygulayabileceğiniz epilasyon ve depilasyon yöntemlerini sıralıyoruz.  Fakat öncesinde bu depilasyon ve epilasyon arasındaki farka göz atalım. 

Depilasyon ve epilasyon arasındaki fark nedir?

Epilasyon tüyleri kökünden alır; ağda, ağda bandı ve adı üzerinde, epilatör cihazlarıyla yapılır. 
Depilasyon istenmeyen tüyleri yalnızca keser; tenin üzerinden yok eder. Tıraş makinesi, tüy dökücü kremler gibi…

EPİLASYON YÖNTEMLERİ

Ağda

Ağda, annelerden evlatlarına verilen kişisel bakım öğütlerinin başını çekiyor. Fakat ağdanın en büyük sıkıntısı çok acı vermesi, alerji yapabilmesi ve ciltte stres yaratması. Nitekim bu, birçok kişi adına ondan vazgeçmek için bir bahane değil. Çünkü ağda, tüylerin sertleşmesine mahal vermeden, cildi uzun süre pürüzsüz & tüysüz bırakması. 

Ağda yaparken ve ağda yaptıktan sonra nelere dikkat edilmeli?

  1. Ağda yapmadan önce tüylerin tamamen kuru, cildin de nemsiz olduğundan emin olun. 
  2. Ağdayı ya da ağda bandını kıl kökünün tersine çekmeniz gerektiğini unutmayın. 
  3. Ağdadan sonra kıl köklerini ve cildi hassaslaşır. Dolayısıyla ağda sonrasında cildi tahriş edecek ve kıl köklerinin gerilip kurumasına neden olacak tüm uygulamalardan (sıcak su, güneşlenme, kaşıma gibi) kaçınmanız gerekiyor. Bu işlemler için 24 saat bekleyin. Ayrıca, içinde yoğun miktarda tuz bulunan ter de o bölgeleri tahriş edebilir. Yani, fiziksel aktivitelere de bir günlüğüne ara verebilirsiniz. 
  4. Ağda yapılan bölgeye özellikle alkollü ürünler sürmekten kaçının. Ancak o bölgenin yatışması için aloe vera jeli, badem yağı, shea butter, hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici içeriklerden faydalanabilirsiniz. 
  5. Açılan kıl kökleri, içlerine kir ya da ölü derilerin dolmaları için müsait hale gelirler. Dolayısıyla ağda yaptıktan sonra o bölgeye dokunmamaya (ellerinizi günde 20 defa yıkıyor olsanız dahi) özen gösterin. 

Epilatör 

Tüyleri kökünden alan epilatörler ömür boyu da sizinle. Bu yüzden hesaplı bir tercihler. Ancak, epilatörlerle ilgili akıllarda genellikle ‘kıl dönmesine yol açar’ yargısı var. Durumun basit bir çözümü olduğunu mevcut: Eksfoliasyon. Epilasyon yapmadan iki gün önce cildinizi ölü derilerden arındırarak temiz bir hale getirin. İster kese yapın, ister vücut peeling’i; fark etmez. Epilatörleri duşta kullanılanları da olduğundan aslında temiz bir işlem de sayılır. 

DEPİLASYON YÖNTEMLERİ

Tıraş Makinesi

Annelerimizden ya da büyüklerimizden ‘aman tıraş bıçağı kullanma’ öğüdünü almış olmamız muhtemel. Tüyleri daha hızlı ve sert çıkardığından tıraş bıçaklarına genç yaşlarımızdan itibaren mesafeli kalmış olabiliriz. Ama hem ucuz ve pratik hem de can acıtmıyor oluşu bu mesafeyi yok saymamıza da sebep. Rahat tıraş olmanız için kayganlaştırdığınız cildiniz, tıraş makineniz ve su, tüylerinizden anında kurtulmanızın anahtarı. Tıraş olduktan sonra cildi kuru bırakmamak, olası tahrişlerin de önüne geçiyor. Nemlendirme dozu yüksek bir kremi göz hapsinizde tutmanız tavsiyemiz. 

Tüy Dökücüler

Tüy dökücü ürünler hafif bir yanma hissi yaratıyorlar ancak ağda ya da ağda bantları kadar acı vermiyorlar. Bu sebeple, hassas bölgelerde kullanımını önerilmiyor. Yalnızca kollardaki, sırttaki, karındaki ve bacaktaki tüylü kısma sürüp 3-6 dakika arası bekledikten sonra yıkıyorsunuz. Ancak tüy dökücüler kimyasal olduğundan sürekli kullanımını önermiyoruz. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >