Sosyal İzolasyonda Skin-Fasting #evdekal

Cildinize hiç ‘bakmadığınız’ bir dönemdeyseniz, dikkat.

Evde kaldığınız süreyi cilt bakımı rutininizdi aksatarak geçirenlerdenseniz sizi tekrar düşünmeye davet ediyoruz. Bilinçli olarak, cildin dinlenmesi için adeta nadasa bırakılan cilt, bu sürenin uzaması durumunda zarar görebilir. 

Skin-fasting adı verilen bu süreç (ya da trend de diyebiliriz) “Yoğun kimyasallı kremlerin kullanıldığı ciltlerde; kimyasal ya da hayvansal içerikli cilt bakımlarının yapıldığı kimselerde dinlendirme amacıyla faydalı olabiliyor. Ancak , cildin yapısıyla uyumlu ve cildin bakımını, sağlığını destekleyen ürünlerin kullanıldığı cilt bakım rutinlerinin durdurulmasına gerek yok. 

Cilt ne kadar süre dinlendirilmeli?

Skin-fasting’in üç günden fazla uygulanmaması öneriliyor. Üç gün sonra cilt ve saç öz dengesine dönüyor. Bu da, yaşlanma süresinin durdurulmaması anlamına geliyor. Uygulanan temizleme, nemlendirme ve onarıcı bakım yöntemleri aslında cildin doğal yaşlanma süresini geciktiren basit taktikler. 24-25 yaşından sonra cildin suyu azalmaya başlıyor. Cildin hücre yenilenmesi ne kadar hızlıysa cilt o kadar geç yaşlanıyor. Botoks ve dolgu dışında yapılan mezoterapiler dahil diğer her şey de cildi o öz dengesinde bırakmamak, tembelleşmesine müsaade etmemek; hücre yenilenmesini hızlı tutmak, nemini yağını dengede tutmak maksadıyla uygulanıyor. 

Skin-fasting'in zararlı olabileceği ciltler hangileri?

Her şeyden önce, temizliğimize dikkat ettiğimiz için ellerimizi ve yüzümüzü fazla yıkıyor ve nemsiz bırakıyoruz. Nemlendirici kullanmak yerine bu tarz bir detoksa girersek nemsiz cilt alerjiye egzamaya açık bir hale gelir. Sonrasında da ciltte kırışlıkların artması, kuruluk, ve cildin daha erken yaşlanması tetiklenir. Dolayısıyla bu orucu gerçekleştirebilecek grup çok sınırlı. 

Diğer taraftan, lekeye meyilli ciltlerin güneş koruyucu kullanması şart. Mavi ışığın etkilerine burada değindik. Ek olarak elbette bir de güneş ışınları var. Evet, güneş camlardan da sızıyor. Akneye yatkın bir cildi temizlememek, ona uygun yağ dengeleyici losyonları, tonikleri kullanmamak da ciltte yoğun bir kirliliğe, gözeneklerin tıkanmasına neden oluyor; akne artıyor.

Sosyal izolasyonda uygulayabileceğiniz ideal cilt bakımlarına burada değindik. Siz ne olursa olsun cildinizi temiz tutup nemlendirmeyi unutmayın! Ayrıca, cildinizi sıcak suyla yıkamayın. 

Cildinizi yormayacağınız ideal bakım rutini:

Sabah uyandığınızda cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle cildinizi temizleyin. Ardından nemlendiren ve koruyucu etkilere sahip krem kullanın; Simple Vital Vitamin Gündüz Kremi SPF15,  İçeriğindeki SPF ile cildinizi UVA ve UVB ışınlarından korumaya yardımcı oluyor. Multivitamin (E ve B3), iyi kalpli içerikler (Gliserin ve Bisabolol), 3x saflaştırılmış su içeriyor. 
 
Gece yaptığınız bakımda yine aynı temizleyiciyle cildinizi temizleyip onarıcı bir krem ya da serum sürerek cildin kendini uykuda tamir etmesine müsaade edebilirsiniz. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >