Sivilce Kızarıklığı En Çabuk Nasıl Geçer?

Sivilce kızarıklıklarınızı geçiriyoruz.

Yaz aylarında sivilcelerinizin sayısı arttı mı? Stresli bir dönemden geçiyor olmanız, yediğiniz yemeklerin kalitesi ve elbette artan sıcak durumun sorumluları arasında olabilir. Elinizde olmayan hormonal durumların cildinize olan olumsuz etkisi de var tabii. Hepimizin korkulu rüyası olan sivilcelerin birbirinden çok farklı nedenleri ve sonuçları olabiliyor. Bazısı hızlıca sönerken bazısı ardında inatçı lekeler ya da kızarıklıklar bırakabiliyor.

Sivilce oluşumundan leke bırakma durumuna kadar üç farklı evreden geçiyor. Önce aktif sivilce oluşuyor. Sonra sivilce kendiliğinden söndüğünde ya da sıkıldığında yara şeklinde kalıyor. Son aşamada da sivilce lekesi ya da eğer şanslıysanız kızarıklığı kalıyor. Aşağıda, sivilce kızarıklığınızı (ya da kırmızı lekenizi) nasıl geçirebileceğinizi anlatıyoruz.

Sivilce kızarıklığını ne geçirir?

Bu durumda, sivilce kızarıklığının kalmaması için işe en başından bakmak gerekiyor. Yani, sivilceyi tedavi etmeniz, onarmanız ve en sonunda da sivilce lekenize ya da kızarıklığınıza odaklanmanız şart. Kızarıklıkların geçmesi için cildinize birkaç gün vakit verin. Eğer geçmiyorsa ve kahverengiye dönmeye başladıysa leke oluşumu başladı demektir. Sivilceniz kırmızı kalıyorsa kırmızı bir lekeyle de karşı karşıya olabilirsiniz.

Sivilcenizi söndürme şekliniz buradaki kilit nokta. “Sıkmayın.” önerisinin ısrarla altını çiziyoruz. Zaten enflamasyon ve bakteri saldırısına uğrayan cildiniz yeterince mücadele verirken bir de fiziksel bir travmayla doku hasarına uğramamalı. Bırakın, sivilceniz kendi kendine sönsün. Aksi takdirde leke hatta yara kalma ihtimalini artırırsınız.

Eğer karşı koyamadan sıkarsanız, oluşan doku hasarını onarmak için de efor sarf etmeniz gerekecek. Cilt bariyerinizi onarmaktan bahsediyoruz. Hangi türde kremler kullanmanız gerektiğine aşağıda değiniyor olacağız.

Sivilce Kızarıklıkları için Krem

Sivilcenizi sıkmanız durumunda hasar gören cilt bariyerinizi, formülünde panthenol, centella ya da seramid gibi onarıcı içeriklere sahip olan kremlerle onarabilirsiniz. Ancak bu kremleri mutlaka sivilceniz söndükten sonra kullanın. Aksi halde sivilcenizi tetikleyebilirler.

Sivilcenizi sıkmadıysanız ve kendi halinde sönmesine izin vermenize rağmen ardında kızarıklık ya da kırmızı leke bıraktıysa kojik asit, tamanu yağı, C Vitamini, arbutin ya da niyasinamid içeren krem ya da serumlar uygulayabilirsiniz.

Bu arada, evde olsanız dahi her gün güneş kremi sürmeyi ve güneş kreminizi yenilemeyi unutmayın.

Buz sivilce kızarıklıklarına iyi gelir mi?

Buz, aktif sivilcede kızarıklığı rahatlatır ama kesin bir çözüm sunmaz. Keza salatalık da. Sıcak suyla ıslatılmış bir bezle sıcak kompres yapmanız durumunda sivilcenizin içindeki iltihabın uzun süreli azalması olasıdır. Gözeneklerin açılıp ilhitabın kendiliğinden akması için sivilceyi teşvik edersiniz. Günde birkaç defa yapabilirsiniz.  Buz yerine bu opsiyonu deneyebilirsiniz.


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >