Kuruyan Ellere Ne İyi Gelir? #evdekal

Sürekli yıkanan ellerinizin kuruyup çatlamasını önlemek için bu tüyolara göz atın.

Ellerinizi normalden daha fazla yıkamanız gereken bu dönemde amacınız, mikroplardan ve hastalık yapan patojenlerden korunmak, biliyoruz. Ancak sürekli el yıkamanın yol açabileceği görünmez bir handikap var: El kuruluğu. 

El kuruluğu zamanla egzamaya ve çatlaklara sebep olarak açık yaralara neden olabiliyor. Davetsiz misafirler de bu açık yaralardan sızıp hastalıklara daha kolay yol açabiliyor. Üstelik havaların tam olarak ısınmadığı bu günlerde ısı değişimi de ellerinizdeki nem oranının kafasını karıştırabilir. Tabii, dışarı çıkmak zorunda kalmıyorsanız ne ala... 

El Sürekli Yıkandığında Neden Kurur?

Ellerin sürekli yıkanması derinin doğal yapısını ve sebum dengesini bozarak nem miktarının azalmasına neden oluyor; deride kuruma, çatlama, soyulma gibi şikayetler boy gösteriyor. Yalnızca kullandığınız sabunlar cildinizin pH’ını bozmaya yeltenmiyor; şehir sularının sertliği bile başlı başına ellerinizi kurutmak için yeterli. Bu sebeple ellerinizi yıkar yıkamaz nemlendirmek çok önemli. 

El Bakımında Nemlendirici Ne İşe Yarar?

Nemlendiriciler, ellerinizdeki nemin cildinizden kaçmamasına yardımcı olur. Deri üzerinde bir zırh gibi yayılır ve hava almasını da önler. Serumlarsa, cildin içine nüfus edebilecek kadar küçük yapıda olduklarından onarım ve tedavi edici işleve sahiptir. Nemlendiricilerse deri üzerinde kalır. Fark budur. Bu sebeple nemlendiriciler eller yıkandıktan sonra kurumaya meyletmemeleri için derinin su tutmasına yardımcı olur. 

Ellerinizi yıkar yıkamaz nemlendirebileceğiniz gibi, geceleri de ekstra bakım yapabilirsiniz. Gece cilt dinlenir ve kendini onarır. Bu süreden faydalanmak için kumaş bir eldiven ve Vaseline Original Nemlendirici Jel ikilisini devreye sokun. Sabahları elleriniz yumuşacık uyanacaksınız!

El Kuruluğuna İyi Gelen Diğer Öneriler 

Kullandığınız sabunun nemlendirici özelliği olmasına dikkat edin.

  • Örneğin Dove Nemlendirici Sıvı Sabun​, krem bazlı formülüyle cildinizi nemlendirerek güzelleştiren bir nem kaynağıdır. Formülünde kullanılan 1/4 oranındaki kremle cildinizi nemlendirerek beslenmesine yardımcı oluyor. 
  • Çok sıcak suyla ellerinizi yıkamayın ya da banyo yapmayın. Ilık suya kendinizi alıştırın. Çok soğuk su da ellerinizin çatlamasına neden olabilir. 
  • Eğer bulaşık yıkıyorsanız, lastik yerine içi pamuklu eldiven kullanmaya özen gösterin. 

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >